Október elsejétől az OEP a gyógyfürdő-terápiák árának 85 százalékát fizeti. A biztosító átmenetileg felfüggesztette az egyik szolgáltatóval kötött szerződését, mert az nem tett eleget a szakmai előírásoknak.
Október elsejétől 20,9 százalékkal nő a támogatási összeg – jelentette be mai sajtótájékoztatóján Matejka Zsuzsanna -, így az ártámogatás mértéke egységesen 85 százalék lesz. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatója elmondta: a fürdők az árból fennmaradó 15 százaléknak megfelelő összeget fizettethetik meg a beutaltakkal, ezen felül azonban semmiféle címen nem kérhetnek pénzt tőlük.
Más kategóriába tartozik a 18 éven aluliaknak szervezett csoportos gyógyúszás, amelynek árát változatlanul 100 százalékban kifizeti a biztosító. A támogatás mértéke egyébként itt emelkedett a legnagyobb – 35 százalékos – mértékben.
Amennyiben a beteg megfelelő szakorvosi indokkal veszi igénybe a gyógyfürdő szolgáltatást, az utazás költségeit is kifizeti az OEP.
Az egészségbiztosító 116 szolgáltatóval áll szerződéses kapcsolatban, három csoportba sorolva őket: helyi, körzeti és országos minősítésű fürdők. S bár az árak a besorolástól függően eltérnek egymástól, az ellátás hatásosságának mindenhol azonosnak kell lennie. A minőségi szolgáltatás érdekében néhány napja az OEP felfüggesztette a fővárosi Dagály fürdővel kötött szerződését, mert nem szakember irányította a csoportos gyógyúszást – közölte Okolicsny Emília főosztályvezető.
Matejka szerint tárgyalásaik azért voltak sikeresek, mert míg korábban a fürdőszövetséggel állapodtak meg, most minden egyes fürdővel külön-külön.
A tíz féle kezelés közül jelenleg mindössze kettő árát terheli 12 százalékos általános forgalmi adó. A Weborvos kérdésére, milyen áfa-kategóriába sorolódnak jövőre a gyógyfürdő szolgáltatások, Matejka Zsuzsanna elmondta: erről egyenlőre még nincs döntés. Reményeik szerint sikerül kiharcolni a forgalmi adó mentességet.
Támogatott gyógyfürdőkezelések árainak alakulása