• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

kerékpár

Orvos válaszol

jelige: kerékpár

Tisztelt doktornő/doktorúr!

Sporttal kapcsolatos kérdést tennék fel, remélve, hogy választ tudnak adni. A kórtörténet rövid összefoglalásával kezdeném, hogy nagyjából teljes képet láthasson.
Fiatal korom óta kerékpároztam, amatőr versenyeken is indultam, és úgy tűnt érdemes ezzel komolyabban foglalkoznom. Azért múlt időben írok, mert közbejött egy betegség. Egész pontosan összetett lelki betegségről van szó, pánikbetegség, generalizált szorongás és disztímia hármasa. Próbáltam természetes úton megoldani a problémát, természetgyógyászokhoz, homopatához és kinezológushoz is fordultam, amennyire lehetett próbáltam elkerülni a gyógyszereket. Azonban újra és újra előtört belőlem a betegség. Pszichiáterhez is kezdtem járni, felismerve, hogy a dolog /legalábbis egyelőre/ súlyosabb, mint, amit "természetes" módszerekkel teljesen meg tudok szüntetni. Az előző pszichiáterem gyógyultnak minősített kétszer is, ám a tünetek fél-egy év után ismét nagyon erősen kialakultak. Felkerestem egy másik pszichiátert, aki a Mirzaten 45 mg-os /hatóanyag: mirtazapin/ tablettát írta fel. Ezzel a múltbéli körülményekhez képest jól vagyok. Napi 1 db 45mg-os tablettát szedek esténként. Ezt
azonban egyelőre még muszáj szednem, mert a betegségem hátterében húzódó okot még nem sikerült feltárni, és félő, hogy sokadszor is újrakezdődik. A tünetek jelenleg enyhék, pánikrohamom nem volt az utóbbi fél évben, szorongani is már csak az egyetemi teljesítés miatt szoktam, igaz, akkor erősen. A hangulatom is jó. Viszont a szorongásból adódó egyik tünet még gyakran visszatér. Ez a magas nyugalmi pulzusszám. Nem ritkán 105 körül van ez a szám, de ha semmi sem nyomaszt teljesen normális, 65-85 között van. Az organikus hátteret itt is kizárták, 2 éve volt egy teljes körű kivizsgálás, EKG, terheléses EKG, szívultrahang és mellkasröntgen is volt. Minden vizsgálat eredménye negatív lett, a diagnózis a szorongásból adódó magasabb nyugalmi pulzusszámot állapította meg, tehát ezt is a lelki betegségre tudták visszavezetni.
A pszichiáterem javasolta, hogy újra meg kellene próbálkoznom valamilyen sporttal, mert az pozitívan hat sok egyéb mellett a pulzusszámra is. Úgy tudom erre a kerékpározás tökéletes. Amióta ez a betegségem van ugyan kerékpároztam, de lényegesen kevesebbet, mint előtte, és ha előjött a magas pulzusszám nem is mertem elmenni biciklizni. Most ismét szeretném rendszeressé tenni a kerékpározást, napi 1-2 órában. Természetesen tudom, hogy fokozatosan kell visszaállnom, nem akarom túlhajtani magam. Szeretném idővel visszaszerezni a régi formám, de be kell valljam félek kicsit. A kezelőorvosom kérdeztem, hogy mennyire befolyásolja a kerékpározást a Mirzaten. Mivel országúti kerékpárral rendelkezem, és amatőr versenyzőként űztem a sportot, nem tudom, hogy a versenytempó mennyire tesz jót vagy nem jót a szervezetemnek a gyógyszerrel együtt. Természetesen nem kívánok a Tour de Franceon indulni, viszont, amikor biciklizek, azt gyorsan teszem elég magas átlagsebességgel a "hobbykeré
kpárosokhoz" képest, ami nyilván jobban meg is terhel. A kérdésem lényege tehát arra irányul, hogy, lehet-e, szabad-e a Mirzaten mellett ilyen szinten űzni a sportot. Pszichiáterem szerint mivel nem tompít már a Mirzaten nyugodtan edzhetek, akár napi szinten is, nem kell attól tartanom, hogy pl. szívrohamot kapok a gyógyszer miatt. Hiszek neki, de szeretném több orvos véleményét is tudni, mert ez egy nagyon fontos kérdés számomra. Illetve a távoli jövőre nézve is lenne egy kérdésem. Ha úgy menne ismét a dolog, hogy indulhatok versenyeken - bármilyen szintűeken is -, tudnak-e valamit arról, hogy a Mirzaten kizáró ok lehet, pl. doppingnak minősül, avagy sem. Remélem nem tettem fel buta kérdéseket! Köszönöm megtisztelő válaszukat!

Üdvözlettel
jelige: kerékpár

Magam is kerékpározom, igaz hegyi kerékpározás és amatör szinten.
Való igaz, hogy a kerékpározás mentális szempontból kiváló hatású. A versenysport valószínüleg kicsit más elbírálás alá esik, nagyobb a terhelés, fokozott a stressz és nem tudom, hogy az antidepresszansok rajta vannak-e a dopping listán ( attól tartok igen ) Ha rajta vannak és Ön orvosi előirásra szedi, nem hinném, hogy doppingnak minősül, de ezt meg kell kérdezni a doppingüggyel foglalkozó hatóságtól.
Én a kerékpározás hobby szintü rendszeres üzését nagyon fontosnak tartanám propagálni, a versenysport számomra több szempontból is másként minősül, nemcsak a fizikumra, de a személyiségre is másként hat. De ettől nyugodtan versenyezzen !

együttérzéssel: dr.Lajtavári László

Lapszemle

Legolvasottabb cikkeink