• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Lajtavári doktorúrnak jeligére

Orvos válaszol

Tisztelt doktorúr!
Ön az egyik levélírónak írt válaszában azt írta, hogy azt vette észre, hogy egyre többen vesszük magunkra mások problémáját, pedig mindenkinek épp elég a saját baja. Feltételezem az én levelemet is beleértette (Nem bírom tovább volt a jeligéje, és hasonló választ kaptam.). De a bajunk más ember problémájából is adódhat. Mivel együtt élünk azzal az emberrel, akinek van egy betegsége, rossz szokása, stb. Úgy gondolom, hogy éppen ezért veszem én
is magamra az illető problémáját, mivel engem is érint. Mert ha nem egy házban élnénk, valószínűleg nem érdekelne az alkoholizmusa! Nem érdekelne, hogyan teszi tönkre a saját életét addig, amíg az enyémet és a páromét tönkre nem teszi!

Csak a véleményemet szeretném megosztani Önnel, mert én a saját szemszögemből másképp látok pár dolgot.
Amíg valaki nem él együtt egy gyógyíthatatlan beteggel, vagy
alkoholistával, addig nem tudja milyen úgy hazamenni munkából, hogy vajon mi vár otthon? Milyen állapotban találom az illetőt? Mit fog megint beszólni? Mit kell utána eltakarítani? Ha valakinek elmesélem egy-két szokását, tettét, azt mondja, ezek kis dolgok, mit foglalkozom velük?
Valószínűleg igaza van, mert ő nem él benne. DE! Ha ezek ez apró dolgok mindennaposak, sőt szinte mindenórásak, akkor az ember idegeire tud menni! Mert hiába kérem szép szóval, vagy csúnyával, akkor is ő önhatalmúlag azt csinál, amit akar, kiskirályként éli az életét! Egyszerűen nem tudunk a saját életünkkel foglalkozni, nincs magánéletünk, mindenbe beleszól, mindenhol ott van.
Nem azért iszik, mert szerelmi bánata van, vagy valamilyen más problémája lenne. Ő egy idős ember, aki már fiatalon – tizenvalahány évesen – kezdte a dohányzást és az ivást. Nem tudom, hogy kitől látta, hogy ezt kell csinálni, esetleg társaság vitte volna tévútra. Nem is érdekelnek az előzmények. Azt tudom, hogy most semmi gondja sincs, el van végezve körülötte minden. Most erre Ön azt válaszolná, hogy adjunk neki is valamilyen feladatot, amivel el tudná foglalni magát. Adnánk is, de mivel már reggel megkezdi az ivást, nincs olyan állapotban, hogy valamit rá lehetne bízni! Beszélgetni nem lehet vele, mert nem is figyel oda, hogy mit mondunk, inkább azon jár az esze, hogy ő „nagyobbat", okosabbat mondhasson, mint mi. Ma hallottam egy reggeli TV-adásban, hogy az illetőt szembesíteni kell a problémájával, hogy alkoholbeteg, és mi vár rá, milyen problémái lesznek. Elhangzott egy jó mondás is: „Magasabbra kell emelni a padlót a pofára eséshez."
Nem tudom, kitől idézte az illető, de igaza van. Csakhogy ez nem minden esetben válik be. Sokszor józan állapotában elmondjuk neki, hogy ne tegye tönkre magát, se minket. Elmondjuk neki, miket csinált előző napokban, mert van, hogy nem is emlékszik rá. Akkor megígéri, hogy megváltozik, megpróbál kevesebbet inni. Egy-két napig ez sikerül is neki néha, de utána elég rendesen bepótolja. Egyszer elismerte, hogy tényleg alkoholista, de nem tűnt őszintének. Mivel két perc múlva ment a kocsmába.
Az az elszomorító, hogy ilyen helyzetben az ember tehetetlen. És ez a tehetetlenség még jobban bosszantja az embert. Hogy nem tudunk semmit tenni, hogy mindegyikünknek jó legyen.
Most nem tanácsért fordultam Önhöz, csak szerettem volna megírni, hogy mennyire összetett probléma ez. És elkeserítő. Válaszát, véleményét várom, és előre is köszönöm. Lajtavári doktorúrnak jeligére.

Kedves levélíró!
Teljesen igaza van. Nyilván az lenne a legjobb, ha nem kellene együtt élni egy állandó problémát okozó személlyel. De hát én pszichiáter vagyok, elég szűk mozgástérrel. Pszichiátriai szempontból nem tudok mást javasolni, mint azt, hogy nagyon gyakran túlságosan is bevonódunk egy problémába (legyen az bármilyen jellegű) és ettől kezdve többet szenvedünk. Szenvedni pedig nem jó.
A túlélésünket gyakran az a képességünk teszi lehetővé, hogy sikerül távolabbról szemlélni a világot, lehet, hogy ez érzelmileg ridegebb megoldásnak tűnik, de hát nem biztos, hogy bele kell pusztulnunk a világba.
Gondoljon extrém helyzetekre ( hadifogság, koncentrációs tábor,stb.) ahol a szó szoros értelmében a túlélésünk múlik ezen.
Van egy bölcs mondás: "helyzeteink adottak, de az, hogy hogyan viseljük el ezeket, ez már tőlünk is függ"
Üdvözlettel: dr.Lajtavári László

Lapszemle

Legolvasottabb cikkeink