• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Pszichológus, pszichiáter vagy coach? Segítünk eligazodni

Címoldal MA 13:08 Forrás: (X)
Pszichológus, pszichiáter vagy coach? Segítünk eligazodni

Akár pszichológushoz, akár pszichiáterhez vagy coach-hoz fordulsz, már az első lépéssel sokat teszel magadért.

Egyre többen érezzük úgy, hogy nemcsak a testünket, hanem a lelkünket is fontos karbantartani. Szorongás, stressz, hangulatzavar, kiégés – ezek nem „divatos panaszok”, hanem valós problémák, amelyekkel sokan küzdenek. Szerencsére ma már többféle segítő szakember közül választhatunk, ha úgy érezzük, elakadtunk. De nem mindig világos, hogy ki mivel foglalkozik, és milyen nehézséggel kihez érdemes fordulni. Nézzük át együtt, mit csinál a pszichológus, a pszichiáter, a coach vagy épp a mentálhigiénés szakember.

Pszichológus – a lélek kutatója többféle szerepben

A pszichológus olyan diplomás szakember, aki az emberi viselkedés, gondolkodás és érzelmek működését tanulmányozza. Egy pszichológus különböző területeken dolgozhat. A klinikai szakpszichológus például pszichés zavarokkal foglalkozik, terápiás üléseket tart, diagnosztizál, és segít a mélyebb problémák feltárásában. A tanácsadó pszichológus inkább konkrét élethelyzetek, például döntési nehézségek, párkapcsolati problémák esetén támogat. Egy arra képzett pszichológus alkalmazhatja a pszichoterápia módszerét is. Komolyabb trauma feldolgozásához például mindenképp érdemes ilyen szakembert keresni.

Pszichiáter – ha gyógyszerre is szükség lehet

A pszichiáter orvosi diplomával rendelkező szakember, aki pszichiátriai szakorvosként diagnosztizál és kezel mentális betegségeket. Ő az, aki jogosult gyógyszert felírni – például antidepresszánst, szorongásoldót vagy altatót –, ha a helyzet megkívánja. Ha például tartósan fennálló hangulatzavar vagy alvásprobléma nehezíti a mindennapokat, érdemes lehet vele is konzultálni.

Coach – fókuszban a cél és a fejlődés

A coach nem terapeuta, és nem is egészségügyi szakember, de hasznos társ lehet, ha fejlődni szeretnél. Leginkább akkor érdemes coach-hoz fordulni, ha célokat szeretnél kitűzni, motivációt keresel vagy munkahelyi, karrierbeli elakadáson dolgoznál. Fontos, hogy a coach nem diagnosztizál, és nem kezel mentális betegséget, viszont segíthet abban, hogy tisztábban lásd, merre akarsz menni.

Mentálhigiénés szakember – ha életvezetési támogatásra van szükség

A mentálhigiénés szakemberek a pszichés jóllét fenntartására és megerősítésére fókuszálnak. Nem diagnosztizálnak, és nem kezelnek pszichiátriai zavarokat, de nagyon sokat segíthetnek, ha például nehéz élethelyzetbe kerültél, gyászt dolgozol fel, esetleg párkapcsolati problémával küzdesz. Gyakran dolgoznak iskolákban, közösségi terekben, lelkisegély-szolgálatoknál, és céljuk, hogy támogassanak a lelki egyensúly megtartásában.

Merj lépni!

Akár pszichológushoz, akár pszichiáterhez vagy coach-hoz fordulsz, már az első lépéssel sokat teszel magadért. Ne félj megfogalmazni, hogy mit szeretnél – csak beszélgetni, mélyebb munkára vállalkozni vagy életvezetési tanácsot kérni. Ha nem vagy biztos benne, mire van szükséged, egy első konzultáció segíthet letisztázni, milyen irányba érdemes továbbhaladnod. A legfontosabb, hogy tudd: nem vagy egyedül, és van segítség.