• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

mellhártya

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő!

Röviden az lenne a kérdésem, hogy ÁLTALÁBAN , áttétes daganat esetén előfordulhat e gyógyulás.
Kolleganőmnél "metastasis gyanúja" merült fel a mellhártyán, s most keresik a primer tumort. Eddigi leletei negatívak, a mammográfia eredményét várja, és ha az is negatív, a tüdőből vesznek mintát .
Kérdéseim a következők: a gyanú tényleg csak gyanú, előfordulhat e, hogy "valami" beszűrődik, de nincs is d aganata?
Abban az esetben ha mégis van daganat a mellében, vagy a tüdejében, és HA az műthető, mi lesz a sorsa az áttétnek?
Lehet e azt is gyógyítani, vagy, akinek már áttétje van, az gyakorlatilag menthetetlen?
Természetesen tudom, hogy a tények ismerete nélkül konkrét esetre nem lehet választ adni, ezért is kérdezem mindezeket általánosságban.

Áttétes daganat nagyon ritkán gyógyul. Persze az életkilátás függ attól, hogy hol van, milyen szövettanú és milyen természetű a primer tumor. És attól, hogy az áttét a tumor mellett van-e / régionális áttét/ vagy a szervezetben már távolis metasztázisok vannak.A metasztazis gynút is tisztázni kell, hogy metasztázis-e. Ha megfogalmazták a gyanút, " az jó", mert most minden eszközzel keresik a daganatot. Remélem, nem metaszátizs, előfordulhat ez is.Ha megtalálják a primer daganatot, ami áttétet adott, akkor az a kérdés, hogy a primer tumorral mit tudnak kezdeni: műtét, kemoterápia, besugárzás, vagy ezek kombinációja. Ha a metasztazis nem operálható, akkor azt dönti el az onkológus, hogy sugárérzékeny-e, vagy kemoterápia érzékeny, vagy mindkettő. És így próbálják meg visszafejleszteni. Nem minden áttátre szabad kimondani az eleve menthetetlen ítéletét. Tehát: tisztázni kell, mi van a mellhártyán. Metasztázis-e? Aztán keresni a primer tumort. Minden e két vizsgálat eredményétől függ.
Dr. Gerencsér Emőke

Lapszemle

Legolvasottabb cikkeink