A szakma a 24. órában van, hogy felismerje a digitalizáció, a személyre szabott tanácsadás és a prevenció lehetőségeit.
A patikák heti 160 ezer óra nyitva tartással működnek, évente 110 millió gyógyszerész-páciens találkozás történik, ezeket a kontaktusokat sokkal jobban ki lehetne használni, mondta El Koulali Zakariás, országos tisztifőgyógyszerész a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének (HGYSZ) konferenciáján, írja az economx.hu. Hangsúlyosabbá kell tenni a gyógyszerészek szerepét, úgy fogalmazott a tisztifőgyógyszerész, hogy a 24-dik órában vagyunk. Magyarországon háromezer gyógyszertár heti 160 ezer óra nyitva tartással működik, és El Koulali Zakariás úgy fogalmazott - zárójelben mondom ez túlzás -, de a lakosság részéről erre igény van.
A jövő gyógyszertárával kapcsolatban kiemelte: a digitalizáció, a személyre szabott tanácsadás és a prevenció, többek között ezek lesznek a patikák legfontosabb feladatai.
Az idős emberek tíz százaléka nem megfelelően szedi a gyógyszereit, a 65 év felettiek 30-40 százaléka legalább ötféle gyógyszert szed, hat százalékuk pedig még ennél többet, akár tízféle pirulát vesz be naponta. Itt pedig komoly terápiás menedzsmentre van szükség, véli a tisztifőgyógyszerész. Hiszen az egészségügyi ellátás során az elkerülhető, megelőzhető károk fele gyógyszeres probléma, a becslések szerint az Európai Unióban évente 200 ezren halnak meg azért, mert nem megfelelően szedi a gyógyszereit.
Évente 33 ezer ember hal meg az EU-ban antibiotikum rezisztens baktériumok okozta fertőzés miatt. Magyarországon évente 7,5 millió doboz antibiotikumot vált ki a lakosság, ezeknek a készítményeknek 4,5 milliárd forint az állami támogatása és ugyanennyi kiadást jelent a betegek számára is.
Az állam és a lakosság is egyre többet költ gyógyszerre, tavaly a teljes gyógyszerkiadás elérte az ezer milliárd forintot is és becslések szerint 2050-re elérheti a kétezer milliárd forintot, ezzel pedig egyértelműen kezdeni kell valamit, emelte ki a tisztifőgyógyszerész.
Megfordult az évek óta fennálló negatív tendencia és 2024-ben ismét emelkedett a gyógyszertárak száma Magyarországon, mondta Bidló Judit, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős helyettes államtitkára, hozzátette: a fiókgyógyszertárak száma bővült leginkább. Kiemelte: megalakult egy gyógyszerészeti munkacsoport a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkárságának égisze alatt azért, hogy megoldásokat találjanak azokra a kihívásokra, amelyekkel a gyógyszerészek szembesülnek. Beszélt a helyettes államtitkár arról, hogy a patikák is munkaerőhiánnyal küzdenek, és az árrés problémáját is rendezni kell. Úgy fogalmazott, olyan megoldást kell találni, ami minden szereplő számára elfogadható.
Az alacsony árréstől egyébként már több éve szenvednek a patikák. A gyógyszertárak forgalmának 60 százalékát a receptköteles gyógyszerek adják, és az árrés az elmúlt 12 évben 4 százalékkal csökkent, az árréstömeg növekedés pedig 13 százalékkal nőtt.
A kompetenciabővítés a küszöbön van
Egy friss kutatási adatai szerint a fiatalabb patikusok nagyobb nyitottsággal állnak az innovatív változásokhoz, mint az idősebbek, akik szkeptikusabbak, ismertette egy friss kutatás eredményeit Abonyi Zsolt, az Inspira egészségügyi kutatási igazgatója. A magyar lakosság az alapellátás után a gyógyszerészekben bízik meg leginkább. Ugyanakkor a gyógyszerészek negyede elégedett csak teljes mértékben a hivatásával.
A patikai szolgáltatásbővítésekkel kapcsolatban a gyógyszerészek többsége a gyógyszerelés áttekintését nevezte meg, valamint a tanácsadást, a vis maior gyógyszerfelírást, és az akut betegségek esetében a vényfelírás lehetőségét, többek között ezek azok a jövőbe mutató kezdeményezések, amelyek kiemelten fontosak a gyógyszerészek számára.
A gyógyszertárak kompetenciabővítését a szakma nagyon pozitívan fogadja – mondta Szerencsés Dóra, az Inspira stratégiai igazgatója a konferencián.
További részletek a cikkben.
A 65 évesnél idősebbek csaknem fele legalább öt gyógyszert szed Magyarországon - írja a nepszava.hu.
A szakma a 24. órában van, hogy felismerje a digitalizáció, a személyre szabott tanácsadás és a prevenció lehetőségeit. Az egészségügyi ellátás során keletkező megelőzhető károk fele-negyede olyan, ami a gyógyszerekkel kapcsolatos. Hozzátette: több olyan ember jár gyógyszertárba, aki csak az egészségét szeretné megőrizni mint krónikus beteg. Egyre nő azoknak a száma, akik maguk szeretnének gondoskodni az egészségük helyreállításáról. Ebben a gyógyszerészeknek a jövőben még nagyobb szerepe lehet – mondta El Koulali Zakariás, országos tisztifőgyógyszerész –, hiszen Magyarország 3000 településén a hazai gyógyszertárak ott vannak és képesek egészségügyi szolgáltatásokat is biztosítani a lakosságnak, köztük a személyre szabott tanácsadást is. Hiszen az a legolcsóbb, ha megelőzzük a bajt, mert minden későbbi gyógyszeres kezelés, plusz ráfordítás. A tisztifőgyógyszerész arra biztatta a gyógyszerészeket, hogy vegyenek részt aktívan a magas vérnyomás, a cukorbetegség szűrésében. Hozzátette: a gyógyszerésznek nem kell diagnosztizálni, de jelzést küldhet a háziorvosnak.
A teljes információ a cikkben.