Egy alacsony dózisú CT-vel végzett vizsgálaton a tüdőrákszúrésen résztvevő dohányosok ötödénél találtak valamilyen eltérést.
Már több, mint száz hosszú ideje dohányzó páciens vett részt tüdőrákszűrésen egy uniós projekt keretében a hódmezővásárhelyi kórházban, csaknem ötödüknél találtak valamilyen eltérést - tájékoztatott az intézmény.
A közlemény szerint Magyarországon évente 6500-an veszítik életüket a tüdő rosszindulatú daganata miatt. 2014 és 2018 között a hódmezővásárhelyi járásban 483-an, a makóiban 335-en hunytak el ilyen betegségben. A Nemzeti Rákregiszter szerint Magyarországon évente 6-8 ezer között változik az újonnan megtalált tüdődaganatos páciensek száma. A tüdőrák kialakulása 85-90 százalékban a dohányzás következménye.
A Csongrád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ Hódmezővásárhely-Makó egy korábbi hazai kezdeményezés folytatásaként indította el szűrési programját egy uniós támogatással folyó román-magyar projekt részeként. A vizsgálatokat egy alacsony dózisú komputertomográffal (CT) végzik, amely jelenleg a legalkalmasabb diagnosztikai eszköz a kis méretű daganatok felismerésére.
A szűrővizsgálatra a háziorvosok olyan 50 és 74 közötti életkorú pácienseket választanak ki, akik körülbelül 20 éve dohányoznak vagy 15 éve szoktak le a dohányzásról, de legalább 20 évig napi egy doboz cigarettát szívtak. A projekt keretében eddig 114 páciens szűrését végeztek el, 21 esetben a radiológusok további vizsgálatot javasoltak.
A Csongrád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ Hódmezővásárhely-Makó a szatmárnémeti Páli Szent Vincéről nevezett Szatmári Irgalmas Nővérek Egyesülettel közösen nyert el 9,266 millió euró (3,6 milliárd forint) pályázati forrást hatékony szűrési és prevenciós programok fejlesztésére és tesztelése. A támogatásból alakítják ki a hódmezővásárhelyi kórház új belgyógyászati és gyermekosztályát, de projekt részeként több korszerű diagnosztikai berendezést - közte a tüdőrákszűréshez használt alacsony dózisú CT-készüléket - is vásároltak.