• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

5900 tanuló vett részt a komáromi Hétpróbán

Regionális hírek Forrás: Weborvos

Az első egészségismeret mérésen fizikai aktivitással illetve egészséges táplálkozással összefüggő ismereteket és szokásokat vizsgáltak.

Az ivóvízfogyasztás népszerűsítése, az egészséges élelmiszerek megismerése, a helyes táplálkozás, iskolakert építés – néhány azokból a fontos egészségnevelési témákból, amelyekkel annak a 288 iskolának a tanulói találkozhatnak, akik 2014 augusztusa óta részt vesznek a TÁMOP-6.1.2.A-14/1-2014-0001 kódszámú, Teljes körű Iskolai Egészségfejlesztés (TIE) elnevezésű projektben. 13 ezer diák az első egészségismeret mérésen, 24 ezren a Hétpróbák sportprogramjain vettek részt - számoltak be a szervezők közleményben.

A Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet (NEFI) és a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) konzorciumi együttműködésében a TIE programjai több tízezer gyerek részvételével, több mint 3,5 milliárd forintból, 100 százalékos európai uniós finanszírozással valósulnak meg.

A projekt egyik legfőbb célja a 6-14 éves diákok egészséggel összefüggő készségeinek, ismereteinek bővítése és a rendszeres és változatos testmozgás lehetőségének megteremtése.

A Teljes körű Iskolai Egészségfejlesztés projekt célul tűzte ki a sport, és ezen belül a legkülönbözőbb mozgásformák népszerűsítését. 2015 márciusa óta a hétről-hétre megvalósuló, 18 megyét érintő Hétpróba elnevezésű sporteseményeken eddig csaknem 24 ezer gyereknek volt lehetősége kipróbálni az íjászatot, „maratoni" futást, különböző táncokat és küzdősportokat.

A legutóbbi Hétpróbákra május 9-én került sor, ahol országosan összesen 5900 tanuló teljesítette az állóképességet fejlesztő és nehézatlétikai mozgásformákat támogató Maraton és Kinizsi próbák izgalmas, kihívással teli kalandjait. Emellett a tanulók az Egyem vagy ne egyem próbán az egészséges táplálkozással és ételkészítési szokásokkal kapcsolatos bemutatókon, játékos ismeretfelmérőkön vehettek részt.

A komáromi Hétpróba eseményen a Monostori Erődben szervezett különleges programon Czunyiné dr. Bertalan Judit köznevelésért felelős államtitkár köszöntötte a sajtó képviselőit, valamint Dr. Török Krisztina a NEFI megbízott főigazgatója ismertette a TIE eddigi eredményeit.

Országosan 250 településen 288 általános iskola csatlakozott a TIE megvalósításához. A projekt sikeréért mintegy 1000 elkötelezett szakember fogott össze országos szinten. A szakmai csapatokat összesen 900 pedagógus, 54 megyei koordinátor és 77 védőnő alkotja, akik szervezik többek-között az ivóvízzel, a sérülés-megelőzéssel kapcsolatos rendezvényeket, klubszerű foglalkozásokat, valamint a testmozgást és a délutáni szabadidős sportot támogató programokat, segítik az országszerte megvalósuló 36 iskolakert felépülését.

Befejeződött a felmérés is
Sikeresen befejeződött a TIE keretében megvalósuló intervenciós kutatás bázisfelmérése is. 18 megyében összesen 13 ezer diák fizikai aktivitással illetve egészséges táplálkozással összefüggő ismereteit és szokásait vizsgálták. A projekt végén sor kerül a záró kérdéssor kitöltésére is, így mérhetővé válik, hogy az iskolai egészségfejlesztési programok valamint a hétpróbák milyen, egészséggel kapcsolatos ismeret- és attitűdváltozást eredményeztek a programban részt vett gyerekek esetében.

A következő Hétpróbákra május 23-án, majd június 6-án kerül sor. A Búvár Kund próbán úszásra, evezésre, kajak-kenuzásra, sárkányhajózásra lehet majd jelentkezni a programba bevont iskolákból, a „Hogyan mondjam el neked?" próbán pedig egészségkommunikációs feladatokkal találkozhatnak a gyerekek.

Filmek az eddigi Hétpróbákról és bővebb részletek itt