• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

70 éves az Orvosi Mikrobiológiai Intézet

Regionális hírek 2018.11.14 Forrás: Semmelweis Egyetem
70 éves az Orvosi Mikrobiológiai Intézet

Az ünnepi ülésen a múlt áttekintése mellett az intézetben jelenleg folyó kutatásokról is szó esett.

70 éves az Orvosi Mikrobiológiai Intézet, a jubileum alkalmából ünnepi ülést tartottak a Nagyvárad téri Elméleti Tömb (NET) Dísztermében. Az intézet igazgatója, Dr. Szabó Dóra történeti áttekintője után Dr. Nász István, az intézet alapító tagja, korábbi igazgatója idézte fel az itt töltött 70 évét. A tudományos program részeként a virológiai kutatások mellett az intézetben jelenleg folyó kutatásokról is szó esett - tudósított az eseményről az egyetem honlapja.

Dr. Szabó Dóra előadásában ismertette az intézet történetének főbb állomásait. Felidézte, hogy Hőgyes Endre – az akkor még Általános Kórtani és Bakteriológiai Intézet igazgatója – már 1883-ban bevezette a bakteriológia tárgy oktatását, nevéhez kapcsolódik a veszettség elleni védőoltások magyarországi bevezetése is. Őt Preisz Hugó követte, aki elsősorban azokkal a bakteriológiai megbetegedésekkel foglalkozott, amelyeknek állatorvosi jelentősége is volt. Kitért rá, hogy 1948-ban alakult meg az önálló Mikrobiológiai Intézet Faragó Ferenc vezetésével, aki két éven át volt igazgató. 1965-től indultak el a modern virológiai kutatások, megalakult az adenovírus kutatócsoport Dr. Nász István vezetésével, később Dr. Nász István, Dr. Béládi Ilona és Dr. Lengyel Anna szerkesztésében megjelent Az adenovírusok és kórokozó szerepük című Nívó-díjas könyv, mely elsőként nyújtott átfogó ismereteket az adenovírus-családról. 2013-ban Dr. Nász István és Dr. Ádám Éva az adenovírus kutatás 50 évét foglalták össze. Dr. Szabó Dóra szólt arról is, hogy 1978-ban költözött át az intézet a Hőgyes Endre utcából a NET-be, és 2001-ben kapta meg az Orvosi Mikrobiológiai Intézet elnevezést. Az igazgató hangsúlyozta, hogy részt vesznek az ÁOK, a FOK és a GYTK hallgatóinak oktatásában magyar, angol és német nyelven; a graduális képzés mellett a posztgraduális oktatásban, illetve a PhD-képzésben is szerepet vállal az intézet – tette hozzá.

Az igazgató Dr. Nász István életútját összefoglalva kiemelte, hogy az intézet alapító tagja, 50 évig vezette az adenovírus kutatócsoportot. Felidézte, hogy a Széchenyi-díjas és a Magyar Érdemrend középkeresztjével kitüntetett mikrobiológus, virológus, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) rendes tagja, volt rektorhelyettes és intézetigazgató tavaly ünnepelte 90. születésnapját.

A jubileumi ünnepségen részt vett maga Dr. Nász István is, aki visszaemlékezett a többi között arra, hogyan került az intézetbe – amely azóta második otthonává vált – negyedéves medikusként 70 évvel ezelőtt, 1948. szeptember 15-én. Örömét fejezte ki, hogy végigkísérhette és részt vehetett az intézet munkájában, láthatta annak sikereit. Mint mondta: az utóbbi években ugyan fizikailag ritkábban lehet jelen, de „lélekben” mindig itt van, hiszen itt érzi jól magát.

A program további részében az Orvosi Mikrobiológiai Intézet korábbi igazgatói és munkatársai mutatták be saját vezetésük alatt folyó kutatásaikat. Elsőként Dr. Ádám Éva tartott előadást „47 év az adenovírus kutatásban” címmel, őt követte Dr. Ongrádi József „Adenovírusok: múlt, jelen, jövő” előadása, Dr. Nagy Károly a HIV kutatásról beszélt, Dr. Rozgonyi Ferenc pedig a Központi Klinikai Mikrobiológiai Diagnosztikai Laboratóriumot mutatta be. A II. szekcióban az intézetben jelenleg folyó kutatásokról esett szó különös tekintettel a bakteriológia és a mikrobiom kutatásokra. Különböző klinikákkal együttműködve vizsgálják elsősorban a multirezisztens baktériumok hordozását, terjedését és kezelési lehetőségeit – mutatott rá az igazgató. A teljes beszámoló képgalériával itt található

(Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem)