• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A 400. cochlearis implantátum műtét Szegeden

Regionális hírek Forrás: MTI

2016-tól a megfelelő műszerrel történő, objektív hallásszűrés kötelező lesz a szülészeteken.

A négyszázadik cochlearis implantátum műtétet végezték el csütörtökön a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE), a beavatkozásnak köszönhetően a belső fül eredetű, kétoldali, súlyos-nagyfokú hallássérüléssel született 14 hónapos kislánynak esélye lesz arra, hogy a hallása ugyanolyan minőségű legyen, mint az ép hallóké.

Kiss József, a SZTE Fül-orr-gégészeti és Fej-nyaksebészeti Klinikájának tudományos tanácsadója elmondta, Magyarországon 1985 óta végeznek cochlearis implantátum beültetést olyan pácienseknél, akik veleszületett rendellenesség vagy baleset folytán súlyos hallássérülésben szenvednek. Az első évtizedben csupán néhány tucat beavatkozás történt, de 1997-től már a társadalombiztosítás finanszírozza a műtétet.

A Rovó László professzor és munkatársai által elvégzett beavatkozás során egy a hallóideghez elektromos impulzusokat küldő egységet ültettek a páciens koponyájába, ahhoz kívülről egy a hangokat érzékelő és a jeleket az implantátumhoz továbbító beszédprocesszor kapcsolódik majd. A beültetett eszköz hosszú élettartamú, míg a beszédprocesszort bizonyos időközönként - ahogy a technika fejlődik - cserélhetik - magyarázta a beavatkozásokat országosan koordináló szakember.

Szegeden két évtizede kezdték el az implantátumok beültetését, elsősorban gyermekeknél. Nagyon fontos, hogy azokat, akiknek nem volt lehetőségük a beszéd megtanulására, mivel nagyfokú halláskárosodással vagy siketen születtek, a lehető leghamarabb megműtsék. Célszerű kétéves kor előtt elvégezni a beültetést, így nyílik a legjobb lehetőség a nyelvi képességek kifejlődésére - tudatta Kiss József.

A szakember hangsúlyozta, komoly előrelépés, hogy 2016-tól a megfelelő műszerrel történő, objektív hallásszűrés kötelező lesz a szülészeteken. Így a kisgyermekeknél, ahogy elérik az altatással járó vizsgálatokhoz és műtéthez szükséges nagyságot, azonnal elvégezhető lesz a műtét, ami lehetővé teszi, hogy már óvodás korukra helyreálljon a hallásuk.

(Rovó László tanszékvezető egyetemi tanár (j) és munkatársai egy cochlearis implantátumot ültetnek be egy 14 hónapos kislánynak a Szegedi Tudományegyetem fül-orr-gégészeti és fej-nyaksebészeti klinikáján.MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely)