A Magyar Belgyógyász Társaság november 4-5-ei regionális kongresszusának társszervezője volt a Debreceni Egyetem (DE) Belgyógyászati Intézete -
közölte weboldalán az egyetem.
A múlt heti két napos rendezvényre a Debreceni Egyetemről és az ország észak-keleti régiójából érkeztek neves belgyógyászok. A kongresszus tudományos programja idén is a belgyógyászat egészét felölelte. Az aktualitásokat, újdonságokat bemutató több mint 70 előadás lehetőséget adott arra, hogy az egyre speciálisabb szakterületeken dolgozó orvosoknak teljesebb rálátásuk legyen a belgyógyászat egészére. A továbbképzésen a nemzetközi vizsgálatok fókuszában lévő mikrobiomkutatások is szóba kerültek.
- Nincs olyan betegség, amelyet ne lehetne visszavezetni a nem megfelelő életmódra, és az is tény, hogy a betegségek kétharmada a táplálkozással valamilyen módon összefügg. A bélrendszerünkben nagyjából 2 kg baktérium van, több mint a normál sejtünk. Ezeknek a kórokozóknak az összetétele pedig kihat az egész szervezetünkre – mondta Paragh György, a Belgyógyászati Intézet igazgatója a rendezvény pénteki sajtótájékoztatóján.
A professzor kiemelte, hogy ma már nem csak a korábban hitt betegségek – diabétesz, magas vérnyomás – kialakulásában látják a környezeti tényezők, az életmód szerepét. Többek közt a daganatos és a vérképzőrendszeri betegségekért is felelősek lehetnek a tápcsatornában lévő baktériumok.
Illés Árpád, a Debreceni Egyetem Belgyógyászati Intézet Hematológiai Tanszékének vezetője hangsúlyozta, hogy az utóbbi években a belgyógyászat minden területén robbanásszerű fejlődés ment végbe. Számos olyan új gyógyszer és kezelési mód tűnt fel, melyekkel korábban gyógyíthatatlan betegségek is kezelhetővé váltak.
- A vérképző- és nyirokszervek betegségeinek gyógyításában is jelentős előrelépések történtek, többek között a biotechnológiai termékeknek köszönhetően. Az idegendonoros csontvelő-transzplantáció pedig Budapest mellett 2016-ban már Debrecenben, a Klinikai Központban is elindult – fogalmazott a professzor.
Az idei rendezvény különlegessége volt, hogy itt köszöntötték 90. születésnapja alkalmából Leövey Andrást, a hazai belgyógyászat ikonikus alakját. Az egykori Debreceni Orvostudományi Egyetem volt rektora immár 71 esztendeje dolgozik az intézményben. 20 éven keresztül volt a Belgyógyászati Klinika igazgatója, és jelenleg is aktívan rész vesz a gyógyításban.
Az eseményen átadták a 2001-ben alapított Petrányi Gyula díjat is, amellyel ezúttal Gál Zsolt, a nyíregyházi Jósa András Oktatókórház főorvosának munkáját ismerték el.