• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A gyógyszerfüggőket is kezelik Pécsen és Kaposváron

Regionális hírek Forrás: MTI

Már ambulánsan is kiutat találhatnak függőségükből a baranyai és somogyi betegek

Alkohol- és gyógyszerfüggők kezelésére szenvedélybeteg-gondozó nyílt Pécsen és Kaposváron, Pécsváradon pedig a rehabilitációs otthon újult meg – jelentették be kedden a baranyai megyeszékhelyen. Az intézményeket a szenvedélybetegek kezelésére specializálódott pécsi székhelyű INDIT Közalapítvány üzemelteti, amely Baranya és Somogy megyében már hosszú évek óta foglalkozik kábítószer- és egyéb függőségben szenvedő kliensek kezelésével, illetve fiatalok körében a szenvedélybetegség kialakulásának megelőzésével.

Szemelyácz János, a szervezet kuratóriumi elnöke a pécsi addiktológiai központ megnyitásán elmondta: uniós támogatással Pécsen 75 millió forintból egy több évtizede kiürített óvoda átépítésével, míg Kaposváron 23 millió forintból szintén egy korábban használt épületben hozták létre a gondozót, Pécsváradon pedig a meglévő intézményt modernizálták.

A kuratóriumi elnök azt mondta, hogy az alkoholproblémával küzdők érdekében a rendszerváltás óta nem történt olyan horderejű beruházás a baranyai és a somogyi megyeszékhelyen, mint e gondozók létrehozásával. Magyarországon jelenleg csaknem egymillió ember küzd alkoholproblémával, számuk Pécs és Kaposvár vonzáskörzetében is több tízezerre rúg - tette hozzá.

Kitért arra, hogy bár a dél-dunántúli régióban a szenvedélybetegek bentlakásos kezelése az országos átlagnál jobbnak mondható, a szenvedélybetegek ambuláns ellátása ez idáig meglehetősen korlátozott volt. A baranyai és somogyi gondozók segítségével viszont már így is kiutat találhatnak függőségükből - tette hozzá.

Páva Zsolt (Fidesz-KDNP), Pécs polgármestere azt emelte ki, hogy a baranyai megyeszékhelyen a fejlesztéssel egy romos épület válik a város hasznára. A gondozó megnyitása pedig azon egészségügyi fejlesztések körébe illeszkedik, amelyek során megújult Pécs legnagyobb rendelőintézete, új vérellátó központ jött létre, és 13 milliárd forintból megújult a régió legnagyobb klinikája.

A Pécsen és Kaposváron megnyílt addiktológiai gondozókba háziorvosok és szakorvosok is küldhetnek betegeket, de bárki szabadon felkeresheti az intézményeket beutaló nélkül is, kortól, nemtől és lakóhelytől függetlenül - közölték.

Szemelyácz János tapasztalatai szerint a szenvedélybetegek kezelésében néhány hetes terápia alatt már jelentős javulás érhető el, de a függőségből való teljes talpra álláshoz általában hosszú évekre van szükség.