Vádat emeltek a győri kórház volt vezető alkalmazottja ellen hűtlen kezelés miatt.
Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és négyrendbeli vesztegetés miatt vádat emelt a Győri Járási Ügyészség a győri kórház egykori vezető beosztású alkalmazottja ellen, a kár mintegy 100 millió forint - tájékoztatta a Győr-Moson-Sopron megyei főügyész szerdán az MTI-t. Takács Péter közölte: a vádlott négy társa ellen is vádat emeltek csalás és vesztegetés miatt.
A vád szerint a Petz Aladár Megyei Oktató Kórház vezető beosztású gazdasági alkalmazottja 2012 és 2014 között egy kft.-nek kifizetéseket teljesített több mint 91 millió forint értékben klímaberendezés-karbantartásért, holott a feladatot az intézmény dolgozói is el tudták volna végezni. A cég ráadásul az indokoltnál hat-hétszer több munkaórát számolt el. A számlák befogadásáról a vádlott intézkedett, amikor pedig betegállományba került, a kft. folytatta a túlszámlázást egy másik kórházi vezető megtévesztésével.
A kórházi vezető 2013-ban a balatoni nyaralójába - a szerződéses viszony biztosítása érdekében - új bejárati ajtót kapott a kft. képviselőjétől ingyen.
Ezen kívül a kórház nővérhívó rendszerének karbantartására negyedévente esedékes 995 680 forintért szerződtetett másik gazdasági társaságnak is befogadta a számláit, annak ellenére, hogy szerződésszerű teljesítés nem történt, és a kiszámlázott összeg harmadát visszakapta. Arról állapodtak meg, hogy "úgysem kellett a nővérhívókkal semmit sem csinálni".
A kórházi vezető mindemellett több alkalommal rávette az egészségügyi intézmény szerződéses partnereit arra, hogy a valódi értéken felül, a korábbi ajánlathoz képest magasabb értéken számlázzanak a kórháznak, és a különbözet egy részét magának juttatta vissza.
Belső ellenőrzés a győri kórházban
A rendőrségi nyomozással párhuzamosan teljes körű belső ellenőrzést rendelt el a győri kórház főigazgató főorvosa a hűtlen kezelés gyanújába keveredett vezető beosztású dolgozó ügyében. Tamás László János, a Petz Aladár Megyei Oktató Kórház főigazgató főorvosa szerdán az MTI-nek elmondta: a megyei rendőr-főkapitányság tavaly májusban értesítette, hogy nyomoznak az egészségügyi intézmény főmérnöke ellen. Erről azonnal írásban tájékoztatta a tulajdonosi jogokat gyakorló Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet főigazgatóját. Jelezte: a főmérnök akkor műtéten esett át, majd hosszú utókezelést kapott.
Hozzátette: a belső ellenőrzésen a számlázásokat és a munkaelszámolások rendjét figyelték; számos adminisztratív hibát tártak fel, de hűtlen kezelésre vagy egyéni haszonszerzésre utaló információ nem merült fel.
A vizsgálattal párhuzamosan a büntetőeljárás befejezéséig a főmérnök kötelezettségvállalási, pénzkezelési és számlabefogadással kapcsolatos valamennyi jogkörét visszavonta a főigazgató főorvos. Jelezte, a kórház éves költségvetése több mint 14 milliárd forint, a főmérnök hatáskörébe tartozó intézményüzemeltetés és karbantartás havonta mintegy 180 millió forintot tett ki. Ennek tükrében a menedzsment számára nem tűnt fel a jelzett összegű feltételezett túlszámlázás - fogalmazott.
Közölte azt is, hogy a főmérnök szakmai munkájával kapcsolatban semmilyen kifogás nem merült fel, személyét megilleti az ártatlanság vélelme a büntetőeljárás jogerős befejezéséig. Hozzátette: a kórház a nyomozás során mindvégig együttműködött a hatóságokkal; ha az egészségügyi intézményt bizonyíthatóan kár érte, igényt tartanak annak megtérítésére.