Szombaton megkezdődik a szúnyogirtás is.
Megkezdődött Győr-Moson-Sopron megyében az árvíz utáni fertőtlenítés és helyreállítás, előbbi mintegy egymillió négyzetméteres területet, utóbbi kétszáz kilométeres szakaszt érint - közölte a katasztrófavédelem megyei szóvivője pénteken az MTI-vel.
Dobos Viktória elmondta: az ütemterv szerint a legfontosabb feladat a közutak és a vasútvonalak megtisztítása, felszabadítása annak érdekében, hogy a lehető leghamarabb, korlátozások nélkül megindulhasson a közlekedés. Szintén kiemelt tennivaló a belterületi részek és a fakadóvízzel érintett területek megtisztítása - fűzte hozzá a hadnagy.
Közölte, a munkálatokhoz olyan fertőtlenítőszert használnak, amely emberre és a növényi kultúrára nem jelent veszélyt. A gyors és hatékony munkavégzés érdekében gépeket vezényelt át Somogy, Vas és Veszprém megyéből az Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság. Pénteken négy ilyen gépjármű kezdte meg a fertőtlenítést a megyében.
Dobos Viktória szólt arról is: a mentesítő-helyreállító munka következő szakaszában a településeken belül épített ideiglenes védműveket bontják el, a munkálatokat az önkormányzat szervezi közmunkások, fogvatartottak és önkéntesek bevonásával. Hozzátette: a védművek elbontásában a Bercsényi Miklós Középiskola diákjai, a Soproni Fegyház és Börtön fogvatartottjai, a Pannon Egyetem hallgatói, valamint az erdőgazdaság emberei vesznek részt. A zsákokat és a homokot az önkormányzatok használhatják majd fel.
"A települések életének normalizálása után lehet sort keríteni a településeken kívül lévő ideiglenes védművek visszabontására, a feladatok koordinálása az adott megye dolga lesz, de oroszlánszerep jut a közútkezelőknek is, hiszen hatalmas mennyiségű anyagot kell nagyon rövid időn belül elszállítani ezekről a helyekről" - fogalmazott Dobos Viktória.
Néhány órával később arról tájékoztatta a szóvivő az MTI-t: Győr-Moson-Sopron megye szigetközi részén szombat este kezdik meg a szúnyoggyérítést, elsőként az árvíz által érintett területeken. Bár ez emberekre és melegvérű állatokra nem veszélyes, a méhekre például igen, mint ahogy halálos hatást gyakorol egyéb, haszontalannak tartott rovarokra, például a muslicákra vagy a lepkékre is.