• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Átadták az interaktív anatómiai asztalt az SZTE Egészségtudományi Karán

Regionális hírek MA 06:07 Forrás: u-szeged.hu
Átadták az interaktív anatómiai asztalt az SZTE Egészségtudományi Karán

"Ez nemcsak egy szigorúan vett anatómiai asztal, hanem komplex élettani, patológiai és anatómiai interaktív oktatórendszer".

Egy csaknem 40 millió forint értékű, interaktív anatómiai asztallal gazdagodott az SZTE Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar (ETSZK). A Magyarországon jelenleg egyedülálló oktatási eszközt 2024 júliusában szállították a kar épületébe, majd beüzemelték, és máris az oktatás szolgálatába állítják: 2024. november 18-án sajtónyilvános rendezvényen adták át - számolt be róla az egyetemi portál.

Prof. Dr. Széll Márta, az SZTE stratégiai rektorhelyettese az átadóünnepségen elmondta, hogy az egyetem egészségügyi és orvosképzése szempontjából mérföldkőnek tekinthető az eszköz installálása. – Újabb nagy lépést teszünk előre a nálunk zajló oktatómunka színvonalának emelésében. Ma egy olyan különleges eszköz szolgálatba helyezésére kerül sor, amely hazánkban egyedülálló technológiai újítást képvisel, és teljesen új perspektívát nyit a hallgatóink számára az ismeretek hatékony és rendkívül demonstratív elsajátítása terén – mondta a rektorhelyettes. Kiemelte, hogy a Szegedi Tudományegyetem évek óta elkötelezett a minőségi egészségügyi képzés mellett. A képzési színvonal emelésének része volt az ETSZK-n három évvel ezelőtt felavatott, 62 millió forintos beruházást jelentő skill labor is, amely lehetővé teszi, hogy a hallgatók a valósághoz közeli környezetben tudjanak felkészülni hivatásukra. A most átadott interaktív anatómiai asztal lehetővé teszi, hogy a hallgatók korábban soha nem tapasztalt, valósághű és részletgazdag virtuális környezetben is megismerhessék az emberi test anatómiai szerkezetét – hangsúlyozta Prof. Dr. Széll Márta.

– Az egészségügyi felsőoktatás egy olyan intencionálisan fejlesztendő stratégiai terület, amely nélkül nincs fenntartható, korszerű egészségügy. Szülésznők, mentőtisztek, diplomás ápolók, ápolók, szakasszisztensek, dentálhigiénikusok nélkül – és hosszasan sorolhatnám még – a magyar egészségügy nem fog működni. Ezt tudnunk kell, és ennek megfelelően stratégiai lépéseket kell megtennünk. A telemedicinális és mesterséges intelligencia alapú, exponenciálisan fejlődő technológiák erre nyitott szakembereket igényelnek – jelentette ki Prof. Dr. Tóth-Molnár Edit, az ETSZK dékánja. Szerinte a most átadott anatómiai asztal új szintet jelent az oktatás színvonalában. Az eszközfejlesztési erőfeszítések a karon folyamatosak. A hamarosan induló új képzések, a szülésznő- és a mentőtisztképzés esetében további jelentős eszközbeszerzések vannak folyamatban 250 millió forintos központi, egyetemi keretből.

Mivel az ünnepélyes átadásra az egészségtudományok szegedi ünnepe, a Szent-Györgyi Napok rendezvénysorozat részeként került sor, Prof. Dr. Tóth-Molnár Edit a Nobel-díjas tudóst idézte: „Gondolkodj bátran, ne félj attól, hogy hibákat követsz el. Tartsd nyitva a szemed, az apró részleteket is vedd észre, és legyél mindenben mértéktartó, kivéve a céljaidat.”

Az Anatomage nevű eszköz működését, funkcióit Vadász Zoltán, a Fototronic Kft. képviselője mutatta be. Mint mondta, ez nemcsak egy szigorúan vett anatómiai asztal, hanem komplex élettani, patológiai és anatómiai interaktív oktatórendszer, amelynek a fejlesztése során a gyártó különös hangsúlyt fektetett arra, hogy intuitív kezelőfelületet hozzon létre. – Ez azt jelenti, hogy ha a hallgatókat nulla kezelési tudással ráengedjük erre az asztalra, akkor 15 perc múlva teljes magabiztossággal kezelik az összes funkcióját, hiszen ők ebben nőttek fel, egy érintőképernyő számukra nem okoz problémát – fogalmazott. Az asztalban öt virtuális cadaver található meg, ezeket fölszeletelték, a szeleteket lefotózták, illetve egy teljes 3D-s rekonstrukciót és szegmentációt is végzett a gyártó. Ez annyit jelent, hogy a cadaverek szívműködése, keringése elindítható, és számos élettani funkciót is lehet demonstrálni a segítségükkel. Évente teljesen új szoftververziót adnak ki, a gyártó ezt minden partnernek térítésmentesen biztosítja. (Fotó: u-szeged.hu)