• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Átfogó sportkutatás indult a PTE vezetésével

Regionális hírek Forrás: MTI

A sporttevékenységek egészségmegőrző hatásait vizsgálják európai uniós forrásból, négy éven át.

Több mint 1,4 milliárd forintos pályázati forrásból egy európai színvonalú, a sport és az extrém igénybevétel vizsgálatával a fizikai teljesítmény növelésének lehetőségét kutató kiválósági központ létrehozását indította el a Pécsi Tudományegyetem (PTE) - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény hétfőn az MTI-t.

A Szegedi Tudományegyetem és a Debreceni Egyetemmel konzorciumi partnerségével megvalósuló, európai uniós forrásból finanszírozott négyéves projektről azt írták: annak célja egy olyan hiánypótló kiválósági központ kialakítása, amelynek fókuszában a sportteljesítmény és az egészség áll. A kutatások - folytatták - a sporttevékenységek egészségmegőrző hatásainak vizsgálatán keresztül "a magyar sport teljes körét, kiemelten az élsportot szolgálják".

A PTE már meglévő eszközparkjának és kutatói körének bővítésével, a tudományos kutatások segítségével, gyakorló szakemberek számára is hasznosítható eredményeket céloz meg, amelyek hozzájárulnak a sportakadémiák, klubok, egyesületek hatékonyabb működéséhez - áll az írásos összegzésben.

Közölték: a műhely munkájának alapja egy olyan tudásbank létrehozása, "amely nemzedékek számára teszi lehetővé az egészséges teljesítményfokozás követését és megvalósítását".

Több száz, laboratóriumi körülmények között és pályatesztek során elvégzett teljesítménydiagnosztikai mérést, valamint biológiai minták molekuláris szintű feldolgozását tervezik - részletezték. Az így nyert információkról hangsúlyozták: azokkal nagy pontossággal feltérképezhetővé válik a sportolók teljesítménye. Az edzésmódszerek adatainak összehangolásával pedig lehetőség nyílik a sportolói teljesítmény fokozására, sportág- és sportoló-specifikus edzések és módszerek kidolgozására.

A közlemény Tóth Miklós egyetemi tanárt, a projekt szakmai vezetőjét idézve kiemelte: "a kutatás eredményeként létrejövő, nyilvános tudásbank adataiból valamennyi sporttudományi szakember profitálhat", az hozzájárul a magyar sport, illetve parasport a világversenyeken történő minél eredményesebb szerepléséhez is.