Mit jelent az aktív időskor? Hogyan őrizhetjük meg minél tovább a társas kapcsolatainkat? Mi tart fiatalon testileg és szellemileg?
Az időskor nem betegség címmel február 25-én online folytatódik a Semmelweis Egészség Napok programsorozat a Semmelweis Egyetem Geriátriai Klinika és Ápolástudományi Központ szervezésében. Az ingyenes, de regisztrációhoz kötött eseményen az érdeklődők online szenior tornán és táplálkozási tanácsadáson is részt vehetnek, illetve a konzultációval egybekötött előadásokon ahhoz is hasznos javaslatokat kaphatnak, hogyan maradjanak minél tovább aktívak és egészségesek - hívta fel a figyelmet a lehetőségre az egyetem.
A 65 éven felüliek aránya Magyarországon megközelíti a lakosság húsz százalékát. A demográfiai mutatók változása és a születéskor várható élettartam növekedése előtérbe helyezte az időskor aktuális kérdéseit, többek között azt, hogy a hosszabb élettartamot minél tovább jó egészségben töltsék az idős emberek. Egyre inkább felértékelődött a geriátria, vagyis az időskori betegségekkel foglalkozó tudományág szerepe. A Semmelweis Egyetemen 2020-ban a Szent Rókus Klinikai Tömbben jött létre az első magyar Geriátriai Klinika.
Mit jelent az aktív időskor? Hogyan őrizhetjük meg minél tovább a társas kapcsolatainkat? Mi tart fiatalon testileg és szellemileg? Miért mondják azt a szakemberek, hogy az idősödés már az anyaméhben kezdődik? Hogyan működik az immunrendszerünk idős korban? – ezekre a kérdésekre is választ kaphatnak az érdeklődők a Semmelweis Egészség Napok február 25-i alkalmán.
A rendezvényen mindezek mellett szó lesz arról is, miért gyakoribb a trombózis időskorban, és milyen kihívást jelent a geriátereknek, hogy nemcsak 1-2 különálló betegséget kell kezelni, hanem gyakran számos krónikus kórképet is, amik egymás hatását képesek tovább rontani. A program egyik előadása bemutatja az idős emberek számára elérhető ellátórendszer sajátosságait, formáit, beleértve a családtagok bevonására épülő otthoni ellátást, illetve a kórházi ápolást is.
A hasznos információkon túl az érintettek konkrét javaslatokat is kapnak majd, milyen ízületkímélő mozgásformát válasszanak a fizikális állapotuk megőrzésére. Az aktív, egészséges időskorért ugyanis mi magunk is sokat tehetünk. A mindennapi élet fontos részévé kell válnia a rendszeres mozgásnak. A szenior torna során szakember vezetésével edzhetnek a résztvevők, és elsajátíthatják azokat a gyakorlatokat, amelyekkel túlzott terhelés nélkül mozgathatják át egész testüket. Az online egyéni táplálkozási tanácsadáson pedig személyre szabott útmutatást is kérhetnek a táplálkozástudományi szakemberektől.
A 250 éves jubileumát ünneplő Semmelweis Egyetem interaktív, lakossági, népegészségügyi programjának február 25-i eseményén az előadások ingyenesek, de regisztrációkötelesek.
A részletes program és az előadások regisztrációja ide kattintva érhető el.