Az érintetteket arra kérik, szeptember 30-ig az anonim kérdőív kitöltésével segítsék a kutatást.
„Családi gondozók kiégés-prevenciója, munkaerőpiacon tartása pandémia és poszt-pandémia idején” címmel kezdett vizsgálatba a Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézete az MTA Poszt-COVID jelenségek kutatására irányuló pályázati támogatás segítésével. A kérdőíves kutatás részként a szakemberek azt kérik azoktól, akik idős családtagot gondoznak vagy ezt a feladatot korábban látták el, hogy idézzék fel a gondozási időszak tapasztalatait és osszák meg ezt annak érdekében, hogy a gondozók helyzetéről valós képet kaphassanak a szakemberek.
Az idős hozzátartók gondozását felvállalók helyzetét nemzetközi szinten évtizedek óta vizsgálják, hazánkban a családi gondozók számát 4-500 ezer főre becsülik. A leterheltségüket mérő 2019-es hazai kutatásunk jelentős gondozási terheket igazolt és megerősítette, hogy az érintettek munkaerőpiaci helyzetének feltárására további vizsgálat szükséges – ismertette dr. Leleszi-Tróbert Anett Mária mentálhigiénés szakember.
A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetének egyetemi adjunktusa hozzátette 2020-ban a COVID-19 idején folytatták a kutatást, és azt látták, hogy a pandémia jelentős negatív hatást gyakorolt a gondozási folyamatra.
„Jelenlegi kutatásunkban vizsgáljuk a gondozói szerep és a munkaerőpiaci részvétel összefüggéseit, különös tekintettel a pandémiára. Az online elérhető és kitölthető nyomtatványban rákérdezünk egyebek mellett a gondozási helyzetre, a munkahelyi munkavégzésre és a koronavírus járvány hatásaira a gondozás és munkavégzés terén. A kérdésekre nincsenek jó vagy rossz válaszok, minden visszajelzés hozzájárul kutatásunk sikeréhez. Munkánk célja, hogy feltárjuk az idős családtagot gondozók problémáit, és előmozdítsuk helyzetük javítását” – összegezte a mentálhigiénés szakember.
Az önkéntes és anonim kérdőív kitöltése körülbelül 20-25 percet vesz igénybe. Az online kérdőívet kitöltők nem beazonosíthatók. Az adatokat a kutatók bizalmasan kezelik és csak összesítve hozzák nyilvánosságra.
Az érintetteket arra kérik, szeptember 30-ig a kérdőív kitöltésével segítsék a kutatást.
(Fotó (illusztráció): Kovács Attila – Semmelweis Egyetem)