• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az onkológia határairól Debrecenben

Regionális hírek Forrás: Unideb.hu

Élete során tíz emberből négynél alakul ki daganatos betegség. Az orvosok rákkutatással, az egyének megelőzéssel harcolhatnak.

Világszerte növekszik a daganatos megbetegedésben szenvedők száma: a lakosság negyven százalékát érinti a betegség, amely az életkor előrehaladtával válik gyakoribbá, ám egyre fiatalabb korban is kialakulhat.

- A daganat nagyon összetett szövetféleség, amely magában hordozza azokat a tulajdonságokat, amelyet az egészséges szervezet tartalmaz. Ugyan a daganatszövet sok apró ponton eltér az élő szervezettől, de a működése nagyon közel áll az egészséges szövetekhez, ezért nehéz terápiás célpontokat találni. Ennek ellenére napról napra jelennek meg új terápiák a legkülönbözőbb területeken, amelyek klinikai kipróbálása és az eredmények közlése folyamatos, ezért időről időre felröppennek olyan hírek, hogy felfedezték a rák ellenszerét. Sajnos azonban a ráknak sosem lesz végső megoldása, mert egy élő, alkalmazkodó szövetről van szó. Az új gyógyszerekkel azonban időt és csatákat nyerünk. Ha pedig el tudjuk érni, hogy a daganat kisebbé, ezáltal operálhatóvá válik, akkor a beteg időt és életet nyerhet – mondja Horváth Zsolt egyetemi docens, a Debreceni Egyetem Onkológiai Klinikájának igazgatója.

A szakember arról is beszélt, hogy vannak nagyon jól gyógyítható daganatok. Ilyen például a hererák, ami kemoterápiával kiválóan kezelhető, vagy a leukémiák, melyek legagresszívebb formái is jól reagálnak a kezelésre, a betegek 90-95 százaléka nagy valószínűséggel meggyógyul, vagyis öt évnél tovább fog élni. Ám sajnos vannak olyan tumorok is, amelyek nagyon rosszul gyógyíthatók, ilyenek pl. a tüdő-, a hasnyálmirigy- és az epeúti daganatok. Az onkológus azonban bizakodó, úgy véli, a különféle szakterületről származó tudományos ismeretek segítik a szakembereket abban, hogy lépésről lépésre közelebb kerüljenek a legjobb terápiákhoz.

Az onkológia multidiszciplináris terület, így csak az érintett szakemberek együttműködése viheti előbbre a daganatos betegek terápiáját és a rákkutatást is. Ennek érdekében hazánk több mint kétszáz patológusa, molekuláris genetikusa, biokémikusa, képalkotó diagnosztikával foglakozó szakembere és klinikai onkológusa tekintette át a legaktuálisabb kérdéseket „Az onkológiai határai" című háromnapos továbbképző tanfolyamon október 15-17. között Debrecenben.