• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Biotechnológiai kutatás együttműködésben

Regionális hírek Forrás: MTI

Orvosi biotechnológiai és egészségügyi kutatóbázist adtak át a pécsi egyetemen.

A kutatást, az oktatást és a betegellátást egyaránt szolgálja a Pécsi Tudományegyetem (PTE) komplex orvosi biotechnológiai kutató és egészségügyi bázisa, amelyet szerdán adtak át a baranyai megyeszékhelyen.

A PTE Immunológiai és Biotechnológia Intézetének európai uniós támogatással, magyar-horvát együttműködés keretében kialakított korszerű Honvéd utcai laboratóriumi diagnosztikai egységével Pécs a jövőben nemzetközileg is fontos helyszíne lehet az immunológiai kutatásoknak és a daganatos betegségek elleni harcnak - olvasható az egyetem MTI-hez eljuttatott közleményében.

A komplexumban folyó alkalmazott kutatások, valamint szakmai és gazdasági szereplőknek a horvát-magyar határ mindkét oldalán való jelenléte utat nyithat új gyógymódok, gyógyszerek fejlesztéséhez, továbbemelheti a már most is magas színvonalú pécsi orvosi biotechnológiai képzés nívóját, és fontos szerepet játszhat különböző daganatos kórok, továbbá egyes autoimmun betegségek kezelésében.

"Az orvosi biotechnológia nemcsak az orvostudomány egyik leggyorsabban fejlődő, óriási lehetőségekkel kecsegtető területe, hanem a legintenzívebben fejlődő gazdasági húzóágazat is világszerte". Olyan kutatási irányok is ide tartoznak, mint az előrehaladott életkorral jelentkező és az életminőséget negatívan befolyásoló elváltozások vizsgálata, vagy az emberi szervek, szövetek helyreállítását, előállítását célzó regeneratív medicina - hangsúlyozta a PTE.

A közlemény szerint pécsi kutatók már korábban komoly eredményeket értek el ebben az alkalmazott tudományágban, a laboratóriumi immunológiai diagnosztikában pedig nemzetközi szabadalom is jelzi a pécsi kutatók felkészültségét.

A szerdán átadott komplex orvosi biotechnológiai kutató és egészségügyi bázis létrehozása része annak az 1,8 millió euró költségvetésű magyar-horvát biotechnológiai fejlesztési programnak, amelynek keretében korábban Pécsen az élettani kutatásokhoz nélkülözhetetlen laboratóriumi állatházat alakítottak ki, és angol nyelvű tananyagot állítottak össze biotechnológus hallgatóknak.