• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Cochrane-tagszervezet létesül Pécsett

Regionális hírek Forrás: MTI

A Cochrane több mint 120 ország gyógyászattal foglalkozó szakembereinek nonprofit hálózata.

A bizonyítékokon alapuló orvoslást elősegítő nemzetközi Cochrane-együttműködés a visegrádi országok közül elsőként Magyarországon, Pécsen alakított tagozatot – jelentették be a baranyai megyeszékhelyen csütörtökön. A tagozat megalakulását a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központja (PTE KK) kezdeményezte, a céljairól és feladatairól szimpóziumot tartottak csütörtökön.

A PTE KK főigazgatója, Decsi Tamás az MTI érdeklődésére elmondta, a Cochrane-együttműködés célja, hogy az orvostudomány eredményei megalapozott körülmények között kerüljenek át a mindennapi gyakorlatba, például az az orvoslási mód, ami használ a betegeknek, minél hamarabb, minél szélesebb körhöz jusson el, a kétséges hasznú gyógymódokat viszont a helyükön értékeljék.
Hozzátette: a hálózat és a tagozatok tanulmányok készítésével, terjesztésével, az egyes gyógyító központok kutatásainak közreadásával segítik a bizonyítékokon alapuló orvoslást.

Decsi Tamás kitért arra, hogy Magyarországon a bizonyítékokon alapuló orvoslás nagyjából az ezredfordulón indult, s néhány éven keresztül egy angol alapítvány támogatásával működött egy hazai munkacsoport Tudáson Alapuló Orvoslás (Tudor) néven. A finanszírozási háttér megszűnésével azonban e szervezet felhagyott tevékenységével.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a hazai orvoslás szempontjából is komoly hozadéka lesz a csatlakozásnak, hiszen a magyar egészségügy hozzájuthat a Cochrane-együttműködés belső kutatási anyagaihoz, a magyar kutatási eredmények, gyógyítási eljárások pedig könnyebben és gyorsabban felkelthetik a nemzetközi szakmai közvélemény figyelmét.

Decsi Tamás elmondta: a visegrádi országok közül egyedül Magyarországon működik mostantól Cochrane-tagszervezet; Ausztriában tíz, Szlovéniában két éve alakult hasonló. Magyar közbenjárásra Lengyelország adhat újabb szervezetet a régióból - fűzte hozzá.

Páva Zsolt (Fidesz) pécsi polgármester a szimpóziumon tartott köszöntőjében úgy fogalmazott, a tagozat megalakulása jelentősen erősíti a magyar orvosképzést és a gyógyítást, e területen az ország versenyképességét, és több külföldi hallgatót csábíthat a baranyai megyeszékhelyre.

A Cochrane több mint 120 ország gyógyászattal foglalkozó szakembereinek, kutatóinak, betegügyvédeinek nonprofit hálózata, célja, hogy olyan hiteles, hozzáférhető egészségügyi információkkal lássa el az érintetteket, amelyek létrejötte nem kötődik céges támogatáshoz. A hálózatot Archibald Leman Cochrane 20. században élt skót orvosról nevezték el.