• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Cornea Bankot adtak át a PTE Klinikai Központ Szemészeti Klinikáján

Regionális hírek 2024.09.19 Forrás: Weborvos
Cornea Bankot adtak át a PTE Klinikai Központ Szemészeti Klinikáján

A  pécsi szaruhártyabank megnyitásával jelentősen csökkenhet a szaruhártya-transzplantációra váró betegek várakozási ideje.

A Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ (PTE KK) Szemészeti Klinikáján létrehozott, és csütörtökön ünnepélyes keretek között átadott Cornea Bank (szaruhártya bank) megnyitása mérföldkő a közel egymillió lakost kiszolgáló dél-dunántúli régió egészségügyi ellátásában. A pécsi szaruhártyabank működésével jelentősen csökkenhet a szaruhártya-transzplantációra váró betegek várakozási ideje - adta hírül az egyetem közleménye.

A cornea, azaz a szaruhártya a szemgolyó elülső védőrétege, ami olyan, mint egy ablak: átlátszó, ezáltal lehetővé teszi a fény belépését a szembe, ezzel elengedhetetlen a szerepe a látás folyamatában. A szaruhártya tisztaságát, átláthatóságát veleszületett és szerzett tényezők károsíthatják. Szaruhártya-betegségekben, -sérülésekben vagy egyéb, a szaruhártyát érintő látáskárosító állapotokban szenvedő betegeknek a látás helyreállításában vagy javításában a gyógyuláshoz szaruhártyatranszplantációra van szükség.

A szaruhártya bankok olyan specializált intézmények, amelyek a szaruhártyaszövet-adományok gyűjtésére, feldolgozására, tárolására és elosztására szakosodnak transzplantációs célok érdekében. Elsődleges feladatuk, hogy magas minőségű corneaszövetet biztosítsanak azon betegek számára, akik szaruhártya-átültetésre szorulnak. A szaruhártya-transzplantáció (keratoplasztika) egy komplex sebészi eljárás, amelynek során a károsodott vagy beteg szaruhártyát részben vagy teljes egészében eltávolítják, és egészséges donor-szaruhártyaszövettel helyettesítik. A szaruhártya-átültetés az egyik legsikeresebb transzplantációs eljárás a világon, szakirodalmi adatok szerint az ötéves graft (beültetett szaruhártya) túlélési aránya eléri a 95%-ot. Hazánkban évente néhány száz szaruhártya átültetésre kerül sor,ugyanakkor jóval több beavatkozásra lenne szükség.

A Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Szemészeti Klinikán létrehozott Cornea Bank megnyitása mérföldkő a közel 1 millió lakost kiszolgáló dél-dunántúli régió egészségügyi ellátásában, amit a klinika a legmagasabb progresszivitási szinten lát el. A Cornea Bank a legmodernebb technológiákkal felszerelve teszi lehetővé a szövetek precíz feldolgozását, értékelését és tárolását, ezzel is biztosítva a maximális betegbiztonságot és műtéti hatékonyságot.

A PTE KK által közel 25 millió forintból létrehozott pécsi szaruhártyabank megnyitásával jelentősen csökkenhet a szaruhártya-transzplantációra váró betegek várakozási ideje. Az intézmény által biztosított magas minőségű szövetek révén javulhatnak a transzplantációk eredményei, továbbá hozzájárul a regionális és országos egészségügyi rendszer fejlesztéséhez, javítva a betegek életminőségét.

A szaruhártyabankot csütörtök délelőtt adta át ünnepélyes keretek között Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora, Sebestyén Andor, a PTE KK elnöke és Csutak Adrienne, a PTE KK Szemészeti Klinika igazgatója.

(A képen balról Sebestyén Andor, a PTE KK elnöke, Miseta Attila, a PTE rektora és Csutak Adrienne, a PTE KK Szemészeti Klinika igazgatója. Fotó: Kovács Liliána/Dunántúli Napló)