• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Csúcsteljesítmények: a Semmelweis Egyetem „legjei” 2024-ben

Regionális hírek 2025.01.06 Forrás: Semmelweis Egyetem
Csúcsteljesítmények: a Semmelweis Egyetem „legjei” 2024-ben

A 2024-es évre visszatekintve sorra vették a Semmelweis Egyetem tavalyi legkiemelkedőbb teljesítményeit a gyógyítás, oktatás és kutatás terén.

Hazánkban először a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikáján hajtottak végre olyan májtranszplantációt, amely egy magyar donorszerv kettéosztásával két személy – egy kisgyermek és egy felnőtt férfi – életét mentette meg. Azóta további két úgynevezett split műtétet végeztek el az egyetemen. Ez csak az egyik LEG a 2024-es évből, mely szerepel az intézményi portál kétrészes összeállításában: az első részben a betegellátás olyan eljárásait vették sorra, amelyek az elsők voltak, akár egyetemi, akár országos szinten, a sorozat második részében az oktatás, kutatás-innováció és egyetemi élet terén történt jelentősebb eredményeket foglalták össze.

Bővült a robotasszisztált műtétek köre

A Da Vinci Xi robottechnikát elsősorban hasi sebészeti, nőgyógyászati és urológiai beavatkozásoknál használják a Semmelweis Egyetemen. Emellett kétkonzolos megoldásának köszönhetően az oktatásban is fontos szerepet kap. A 2023/24-es finanszírozási évben 450 robotasszisztált műtétet végeztek el az egyetemen. Az endometriózis műtéttel tovább bővült azoknak a nőgyógyászati beavatkozásoknak a köre, amelyeket szakmailag indokolt esetben robotasszisztált operációként hajtanak végre. A hasi szerveknél pedig sok esetben a nyitott műtétet válthatja ki a Da Vinci robot, amely helyileg a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikán található.

Először kezeltek mellékpajzsmirigy-megnagyobbodást termoablációval

Három jóindulatú mellékpajzsmirigy-megnagyobbodásban szenvedő beteg részesült termoablációs kezelésben a Semmelweis Egyetem Onko-intervenciós Részlegén. Ennek során hő segítségével roncsolták a kórosan megnagyobbodott szervet. A Kelet-Közép-Európában 2024 januárjában elsőként a Semmelweis Egyetemen végrehajtott kezelést követően néhány napon belül mindhárom beteg elhagyhatta a klinikát. A program azóta is eredményesen fut a Belgyógyászati és Onkológiai Klinikával együttműködésben, decemberben pedig a Baross utcában átadták a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika Onko-intervenciós Részlegét. A központban – ahol egyedülállóan széles kezelési portfólióval, országos centrumként fogadják a betegeket – a hővel történő daganatroncsolás teljes skálája elérhető, emellett számottevő szerepe lesz az oktatásban és a kutatásban is. A központ kialakításával, fejlesztésével jelentős lépést tett az egyetem a csúcsteljesítmény irányába.

Életmentő beavatkozások a méhen belül – magzati medicina munkacsoport és ambulancia alakult

Országos szinten először végeztek a magzat altatásával járó méhen belüli beavatkozást a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján az év elején. Az eljárásnak köszönhetően sikerült elkerülni, hogy az érintett baba extrém koraszülöttként jöjjön világra. Az első sikeres beavatkozást a klinika Baross utcai részlegén hajtottak végre, 2024 folyamán több mint 20 további beavatkozást végeztek el a klinika két részlegén. A megalakult Magzati Medicina Munkacsoport az ország egész területéről fogadja mind a Baross utcai, mind az Üllői úti részlegen azokat a várandósokat, akik magzata számára életmentő lehet ez a hazánkban egyelőre egyedülálló megoldás. A Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Üllői úti részlegén decemberben átadott új ambulancián pedig a méhen belüli magzati beavatkozásokat és diagnosztikát egy vadonatúj ultrahangkészülékkel, megújult és konzultációs térrel kiegészült helyiségben végezhetik a szakemberek.

Továbbiak a teljes beszámolóban