Egy kórház csak akkor lehet sikeres, ha kiváló diagnosztikai hátteret épít fel.
Dr. Kallai Árpáddal, a hódmezővásárhelyi Erzsébet Kórház főigazgatójával augusztusi „Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje" kitüntetése és november végén átadásra kerülő Siemens SOMATOM Emotion 16 CT-berendezés kapcsán beszélgettünk.
- Főigazgató úr, hogyan lett radiológusból kórházigazgató?
- A szegedi Radiológiai Klinikán csöppentem bele a mammográfiás tevékenységbe, aztán ennél a szakterületnél és az ultrahang-diagnosztikánál maradtam. Pályámon meghatározó volt az amerikai Thomas Jefferson University-n eltöltött három hónapos ösztöndíj. Az ultrahang még fontosabb szakterületemmé vált, de amit Amerikában tanultam, az ennél sokkal több volt, és megalapozta életem új irányát: a munkaszervezést, a szabályok tiszteletét, azt a felismerést, hogy előre kiszámítható folyamatok szükségesek ahhoz, hogy jól működjön egy rendszer. Első vezetői megbízatásomat 1999-ben kaptam, amikor a szegedi Vasútegészségügyi Kht. orvos-igazgatója lettem. Aztán 2004-ben kértek fel a hódmezővásárhelyi Erzsébet Kórház irányítására. A mammográfia viszont végig megmaradt életemben. Amikor 2001-ben elkezdődött a szervezett emlőszűrés, rám bízták a szegedi mammográfiai centrum szervezését. Nagyon jó kapcsolat alakult ki a vezető szakemberekkel: Péntek Zoltán tanár úrral, Ormándi Katalin főorvos asszonnyal. Vásárhelyen a mai napig én irányítom a mammográfiás szűrést, és magam is dolgozom a kivizsgálásban és a leolvasásban.
- Hogyan egészíti ki a menedzsment tevékenységet a szakmai munka?
- Nagyon sokat segít, hiszen látom, hogy mi történik a terepen. Amikor felveszem a fehér köpenyt, és lemegyek a szakrendelőbe, egyenrangúnak tekintem magam azokkal a kollégákkal, akik ott dolgoznak. Sőt, a betegektől is azt várom, hogy ne az intézmény vezetőjeként, hanem mint egészségükért felelős személyként kezeljenek. Másfajta kapcsolatrendszer a betegellátás során megvalósuló párbeszéd, mint a főigazgatói-beosztotti viszony, sokkal őszintébben látom a helyzetet, mint egy főorvosi értekezleten. Ezért számomra vitamin injekció, ha hetente egyszer a mammográfiai szakrendeléssel foglalkozhatom.
- Milyen koncepció alapján végzik egészségügyi tevékenységüket Hódmezővásárhelyen?
- Kezdettől fogva azt gondoltam, hogy nem elegendő csak a gyógyításra koncentrálni. Amikor 2004-ben a városba kerültem, és néhány hét múlva már önállóan megtaláltam az irodámat a folyosón, polgármester úr megkért arra, hogy írjam le, mit fogok csinálni a következő öt évben. Talán ez volt az a sorsfordító pillanat, amikor úgy éreztem, hogy megvalósíthatom önmagam. Akkor készült el az intézmény átfogó szakmai fejlesztési koncepciója, 2005-ben. Hozzá is láttunk ennek a végrehajtásához, nem sokkal később pedig sajnos óriási sokk ért bennünket.
- Hogyan élték túl az aktív ágyak megszüntetését, a forráscsökkenést?
- Az átalakítás óriási sokkot jelentett a kórháznak. Olyan egyértelmű változásokat hajtott végre akkor az egészségügyi kormányzat, amelyek a kórház bezárását készítették elő. 315 aktív ágyunkból a miniszter először 161 ágyat akart megtartani, majd nem egészen két hónap alatt ebből 116 aktív ágy lett. Senki sem tudta megmagyarázni, hogy miért csökkent le ilyen mértékben a finanszírozásunk. Ez a változás teljes mértékben átírta a fejlesztési elképzeléseinket, hiszen a dolgozók 40 százalékától, csaknem 300 főtől kellett megválnunk, és számtalan megszorító intézkedést kellett végrehajtanunk. Aztán jöttek a csapások, érkezett az Egészségbiztosítási Felügyelet, az ÁNTSZ ellenőrzései, és nagyon nehezen éltük meg a mindennapokat. Ez a 2007-2008-as időszak volt életem talán legnehezebb periódusa.
- Hogyan tudták megtartani a szakmai színvonalat?
- Az, hogy a szakmai tűz fennmaradt, egyértelműen az orvosi és szakdolgozói csapatnak köszönhető. Azoknak, akik nem adták fel, kitartottak mellettünk, és fontosnak tartották, hogy ez az intézmény megmaradjon. Ehhez persze az is kellett, hogy a képviselőtestület minden előterjesztésünket, pártállásra való tekintet nélkül támogassa, és sok erőt adott, hogy sok ezer ember a Szent István téren, politikai meggyőződéstől függetlenül nyilatkozta ki, hogy fontos számunkra az Erzsébet Kórház. Továbbá a „túlélésben" nagyon fontos szerepet játszott az önkormányzattal közös népegészségügyi kezdeményezésünk, a 2007 ősszel elfogadott Egészséges Vásárhely Program.
- Mi az Egészséges Vásárhely Program esszenciája?
- A program az itt élő lakosság egészségével kapcsolatos összes kérdést lefedi, a születéstől a halálig. Nem csak a kuratív ellátásra koncentrálunk, hanem arra is fókuszálunk, hogy mi tudunk azért tenni, hogy lakosságunk ne betegedjen meg, és ha meggyógyult, hogyan tudjuk visszavezetni őket a munka világába, csökkenteni a betegséggel kapcsolatos problémákat. Amikor a szakmai tervet a képviselőtestület 2007-ben elfogadta, a polgármestertől lehetőséget kaptunk arra, hogy meg is valósítsuk azt. Azért is jó ebben a városban jó dolgozni, mert ha valamit kitalálunk, azt meg is kell valósítanunk. A programok, legyen szó városfejlesztésről, kulturális tevékenységről vagy egészségügyről, előremutatóak, koncepció mentén működnek, egymásra épülnek, és végre kell őket hajtani.
- Melyek voltak a népegészségügyi program első lépései?
- Kezdettől fogva az volt a célunk, hogy mindenkivel megismertessük a program küldetését, az egészségmegőrzést, a betegségmegelőzést és az öngondoskodást. A program fő ereje a kommunikációban és a nyilvánosságban rejlik. Kezdetben a lakosság szélesebb városi rendezvényeken fogékony volt a programra, aztán rájöttünk, hogy sokkal nagyobb jelentősége van, ha személyesen szólítjuk meg őket. Az első évben a közgyűlés 130 millió forintot szavazott meg a program működtetésére. Programirodát állítottunk fel, ahol három munkatárs dolgozik, számtalan intézménnyel, szervezettel állnak kapcsolatban. Bevontuk az oktatási intézményeket, egységes oktatóanyag készült, amely minden iskolában ugyanazokat az egészségtudatos magatartással, egészség megőrzésével kapcsolatos ismereteket mutatja be. A program indulásánál, a korábbi OLEF mintájára elkészítettük, több mint 1000 fő bevonásával a helyi lakossági egészségfelmérést, a HODEF-et, hogy tisztában legyünk a helyi közösség pontos állapotával. Ádány Róza és csapata statisztikai elemzést készített a mortalitási adatokról, ami szintén a hosszú távú törekvések egyik kiindulópontja lett.
- Milyen eredményeket értek el?
- Például az emlőrák szűrés terén saját forrásból tettük érdekeltté a háziorvosokat a betegek mozgósításában, majd később erre pályázati forrást is találtunk. A kétéves programmal be tudtuk bizonyítani, hogy a város alkalmazásában működő szociális szakemberek, védőnők és a háziorvosok bevonásával igenis jelentős eredményt lehet elérni: az átszűrtségi arány 43%-ról 69%-ra nőtt a vásárhelyi praxisok körében. Emellett támogattunk egy kardiovaszkuláris szűrőprogramot, 1600 főt szűrtünk le colorectális daganatokra, most indítunk el egy mentálhigiénés programot, illetve aktívan foglalkozunk a dohányzásról történő leszoktatással. Számtalan szervezet, intézmény és cég mellett kiemelt partnerünk a Magyar Rákellenes Liga, amely a munkánkat kezdettől fogva támogatta. Ma már ott tartunk, hogy országos szakmai érdeklődés van a program iránt. Szócska államtitkár úr szerint is modellértékű, ami itt született, hiszen szervezetten és összefogottan koncentrálunk a népegészségügyi szempontból kiemelkedő betegségcsoportokra, és kínálunk valós, gyakorlati megoldásokat.
- E sikereknek szólt a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje?
- Bár a kitüntetést én kaptam, de ne gondolja senki, hogy csak Kallai Árpád érdemeiről van szó. A sikerhez kellett a csapat, kellettek olyan emberek, akik a kitűzött irányokhoz igazodva, végrehajtva a közös elképzeléseket, megvalósította a programot. De a kitüntetés legfontosabb üzenete az, hogy jó úton jártunk.
- A nehézségek közepette hogyan tudták fejleszteni a kórházi tevékenységet?
- Meggyőződésem, hogy egy kórház csak akkor lehet sikeres, ha kiváló diagnosztikai hátteret épít fel. Nem csak a képalkotó diagnosztika, hanem labor és patológiai területén is. Amikor 2004-ben Vásárhelyre kerültem, az egyik első feladatom új, saját laborunk átadása volt. Akkor sokat számoltunk, hogy a kiszervezett vagy a saját megoldás a jó, és végül a képviselőtestület bölcs döntést hozott, mivel megértette, hogy e tevékenységekbe érdemes a városnak jelentős forrásokat befektetnie, az eszközöket beszerezni és jó gazdaként a működtetéssel sokkal jobban jár. Ez be is igazolódott, mert a mai mapig működnek ezek a labordiagnosztikai fejlesztések, sokkal olcsóbb üzemeltetés mellett. Aztán 2006-ban a mammográfiai tevékenységre is lejárt a külső szerződés, a szükséges eszközöket megvásároltuk, és saját üzemeltetésben valósult meg a működtetés. A következő évben a patológiát fejlesztettük, ami azért is volt jó döntés, mert a szentesi kórház segítséget kért a patológiai feladatok ellátásában. Átgondoltuk a lehetőségeket és felajánlottuk, hogy mi működtetjük az ő patológiai ellátásukat. Így ma minden szövettani vizsgálat itt történik, a boncolást Szentesen a mi kollégánk végzi el, és a két intézmény között informatikai összeköttetést alakítottunk ki a patológia területén. Így az erőforrások egyesítésével, ha tetszik az integrációval, több szakembert tudtunk bevonni a rendszerbe, így nagyobb biztonsággal, hatékonyabban és magas színvonalon végezhető el mindkét intézményben a patológiai munka.
- Maradt a harmadik diagnosztikai láb: a képalkotó diagnosztika.
- Tudtuk, hogy a CT üzemeltetésére a szolgáltatóval 2011 szeptemberében le fog járni a szerződés. Megvizsgáltuk a lehetőségeket, és kiderült, hogy ha megkapjuk a várostól a CT-berendezés vásárlásához szükséges forrásokat, a kiszervezésnél olcsóbban tudjuk üzemeltetni a CT-diagnosztikát. De mivel minden mindennel összefügg, pont ekkor derült ki, hogy a Legfelsőbb Bírósági döntés után az OEP ellen indított kártérítési perből, illetve a peren kívüli egyezségből 800 millió Ft forrásunk érkezett. Ezt a forrást tudta város a fejlesztésre felhasználni, melynek csak első eleme a CT-beszerzése. Célunk a teljes körű digitalizáció megvalósítása és a távleletezési lehetőségek megteremtése.
- Hogyan zajlott a CT beszerzés?
- A városi közgyűlés első döntése arról szólt, hogy saját működtetésben marad a CT-diagnosztika. Ezt követően részletes gazdaságossági számítást kértek és döntöttek a közbeszerzési kiírásról. A kétfordulós folyamat első részében a részvételi szándékról nyilatkoztak a szállítók, a második forduló egyszerű versenytárgyalás volt, ahol a szakmai tartalmat mindenki tarthatta. A döntésben a beszerzési ár és a fenntartási időszak 2-5. évére vonatkozó teljes körű szervizszolgáltatás havi átalánydíja volt a döntési szempont. Számunkra ez azért volt fontos, mert kiszámítható és előre látható szervizt jelent nekünk, és nagyobb meghibásodás esetén nem áll fenn kockázatunk.
- Milyen verseny bontakozott ki?
- Részt vettek rajta a jelentős piaci szereplők, így a színvonal minél magasabb szinten tartása mellett nagyon jó pozíciót értünk el. Végül a Siemens nyerte el a szerződést, azzal a SOMATOM Emotion 16-szeletes CT-vel, ami a világ legnépszerűbb ilyen berendezése, hiszen az elmúlt években több mint hétezret adtak el belőle. A régi egyszeletes berendezést október elején leszerelték, és nagyon rugalmas, jól szervezett munkával egy hónap alatt telepítették az újat. Ebben az időszakban a Szegedi Tudományegyetemmel történt megállapodás alapján a szegedi Euromedic Diagnosztikai Központ végezte a CT-vizsgálatokat, nagyon korrekt együttműködés keretében. A berendezés november első munkanapjától működik éles üzemben.
- Érdekes részlet, hogy a CT üzemeltetéséhez miért éppen a világ egyik legkorszerűbb kontrasztanyag injektorát választották?
- Intézményünk a központi közbeszerzés keretében szerzi be a CT-kontrasztanyagot. A Medtron injektorokat forgalmazó Astromedic Kft.-vel arról egyeztünk meg, hogy a 16-szeletes CT mellé egy olyan, vezeték nélküli vezérléssel működő kétfejes injektort helyeznek üzembe, amely hatékony üzemeltetése révén hozzájárul a kontrasztanyag-felhasználás optimalizálásához. A tesztüzem alapján radiográfusaink nagyon elégedettek a megoldással.
- Hogyan találnak a CT-leletezésben jártas radiológust az üzemeltetéshez?
- Három főállású és egy részállású radiológus dolgozik intézményünkben, akiket nagymértékben motivál, hogy egy új modalitást is beleilleszthetünk a tevékenységünkbe. A modern, nagy tudású berendezés jelentős szakmai kihívást jelent, és a csapat munkamorálját még tovább fokozza, hogy a rendszerhez szállított syngo.via informatikai rendszer számtalan rekonstrukciós lehetőséget rejt magában.
- A következő években a túlélés helyett végre az építkezésre koncentrálhat a hódmezővásárhelyi Erzsébet Kórház?
- Olyan mértékű és nagyságrendű fejlesztésekben gondolkodunk, amelyek a térségben élők számára az igényeknek megfelelő ellátást tudnak biztosítani. 2012 elején tervezzük az új sürgősségi osztály átadását, emellett folyamatban van a központi épület rekonstrukciójának 600 milliós első üteme, van egy nyertes energia racionalizálási 300 milliós projektünk, így összességében 1,5 milliárdnyi fejlesztési forrás áll rendelkezésünkre. Szeretnénk elérni, hogy az Erzsébet Kórház működése és léte hosszú távon stabilizálódjon, és az Egészséges Vásárhely Program központi bástyája maradjon.
(Az interjú a Kórház novemberi számában olvasható.)