• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Egynapos osztály a Tűzoltó utcai gyermekklinikán

Regionális hírek Forrás: MTI

A daganatos gyerekeknek nem kell a kórházban maradniuk, kezelés után hazamehetnek.

Átadták a Semmelweis Egyetem (SE) Tűzoltó utcai gyermekklinikájának egynapos osztályát kedden; a beruházás megvalósításáért két éve indított gyűjtést az Őrzők Alapítvány, a felajánlásokból 60 millió forint gyűlt össze. Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere az átadáson tartott beszédében kiemelte, az országban a legtöbb daganatos gyermeket a Tűzoltó utcai klinikán kezelnek, és a klinika a ma elérhető legmagasabb szintű ellátást nyújtja.

Emlékeztetett arra, hogy a klinika hivatalos alapítványa, az Őrzők Alapítvány tevékenysége 25 éve alatt több mint egymilliárd forintot gyűjtött össze magán- és vállalkozói adományokból különböző fejlesztésekre.

Az a szemlélet Magyarországon, hogy a kormány minden problémát megold, nem vezet megoldásra, azonban a helyi összefogás és együttműködés, a támogatók megtalálása mindenképpen elismerésre méltó - fogalmazott a miniszter. Balog Zoltán hangsúlyozta, hogy az alapellátás megerősítésén túl az egynapos ellátás az egyik legfontosabb törekvése az egészségpolitikának.

Szabó András, az SE II. sz. Gyermekklinikájának igazgatója azt mondta, az egynapos osztály kialakítása további fontos lépés a klinika életében, hiszen ezzel a beruházással a kezelt betegeknek nem kell a kórházban töltenie az éjszakát, hanem hazamehetnek, ami pszichésen sokat jelent a gyerekeknek.

Szabó András klinikaigazgató az M1 aktuális csatorna kedd délelőtti műsorában elmondta, hogy az új osztályon elsősorban a hemato-onkológiai (a vérképző- és nyirokrendszeri daganatos) betegeket kezelik majd. Kiemelte, hogy a fejlesztés eredményeképpen sem a néhány órás, infúziós kezelésre érkező beteg, sem az őt kísérő hozzátartozó nem "esik ki" a család életéből egész napra, a család életritmusa nem borul fel. Emellett szakmailag azért is jobb ez a megoldás, mert kisebb a fertőzések átadásának lehetősége, miután a bejáró betegeket elkülönítve kezelik a fekvőbetegektől.

Szél Ágoston, a Semmelweis Egyetem (SE) rektora, mellette Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és Szabó András, a gyermekklinika igazgatója (j2). MTI Fotó: Kovács Attila

 A nyolc ággyal és rendelővel felszerelt osztály létrehozása szép üzenete az intézményi, vállalkozói és civil szféra összefogásának - emelte ki a professzor. Szabó András kitért arra, a klinikán európai szintű gyógyító munka folyik, az ide érkező daganatos beteg gyerekek 70-80 százaléka gyógyultan távozik. Hozzátette, az alapítvány tevékenysége fontos a klinika életében, hiszen az adományok nélkül a szűkös egészségügyi finanszírozásból kevés lehetősége lenne az intézménynek plusz fejlesztésre.

Szél Ágoston, az egyetem rektora is azt hangsúlyozta, hogy minden "külső" segítségnek örülnek, hiszen a belső intézményi költségvetési egyensúly megtartása is nehéz. A daganatos gyerekek gyógyítása mindig mindenkinek érzékeny pont - folytatta -, de összefogással szép eredményeket lehet elérni.

Az egynapos osztály létrehozásához nagyban hozzájárult a Zwack Unicum Nyrt., amely négymillió forintot adományozott az alapítványnak, valamint a Morgan Stanley, amely 40 millió forinttal járult hozzá az osztály kialakításához.

Az osztály kialakításánál törekedtek arra, hogy a legmodernebb felszereléseken túl a környezet gyermekbarát és otthonos legyen. Kialakítottak egy játéksarkot, és falfestéssel, könyvekkel és társasjátékokkal teszik elviselhetőbbé az ott létet.

A klinika az ország legnagyobb gyermekonkológiai centruma is, tavaly több mint kilencezer fekvő- és 85 ezer járóbeteget kezeltek. Az egynapos osztályon évente 1200 daganatos és leukémiás gyerek kap kezelést.

Legolvasottabb cikkeink