A debreceni orvos-szakmai igazgató mindig a biológiai és a pszichés megközelítés összefüggésének híve volt.
A pszichiátria terén kiemelkedő munkásságért Oláh Gusztáv-díjat kapott a Magyar Pszichiátriai Társaságtól Frecska Ede, a Debreceni Egyetem Pszichiátriai Klinikájának vezetője, a Kenézy Egyetemi Kórház Pszichiátriai Osztályának orvos-szakmai igazgatója. Frecska Ede a szakmai elismerést a Magyar Pszichiátriai Társaság éves kongresszusán vette át Debrecenben.
Szeretek belenyúlni újszerű témákba. Van mindennapos tudomány, meg nem-mindennapos tudomány, én az utóbbival próbálkozom. Szinte nem is lehet tudománynak nevezni némelyiket, mert annyira az elején járunk egyes témáknak – mondta Frecska Ede. A szakember egyik jelenlegi kutatásának középpontjában az agy, az immunrendszer és a bél közötti kölcsönhatás áll. Leginkább az étrend, az agy és a bélflóra összefüggése foglalkoztatja.
Frecska Ede mindig a biológiai és a pszichés megközelítés összefüggésének híve volt. Holisztikus szemléletet képviselek, egységben látom az egész medicinát. Mi pszichiáterek hangsúlyozzuk, hogy a betegségek nagy részének nem csak biológiai komponense van, hanem van egy pszichés is, és a mögött egy szociális. Többet lehet elérni, ha a gyógyszer mellett, az utóbbi kettőre is hangsúlyt fektetünk – tette hozzá.