• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Először végeztek itthon egyidejűleg máj- és hasnyálmirigy-átültetést

Regionális hírek 2024.12.16 Forrás: Semmelweis Egyetem
Először végeztek itthon egyidejűleg máj- és hasnyálmirigy-átültetést

Ilyen típusú műtét, illetve egyazon betegbe máj és hasnyálmirigy beültetése még nem történt Magyarországon.

Ritkán fordul elő, hogy egy betegnél egyidejűleg van szükség a máj- és hasnyálmirigy átültetésére. Magyarországon most először végeztek ilyen műtétet, amellyel egy 16 éves beteg életét mentették meg. Az első ilyen beavatkozást nem sokkal később egy hasonló követte - adta hírül a Semmelweis Egyetem portálja.

Dr. Piros László, a műtétet végző csapat vezetője, a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika (STéG) igazgatóhelyettese a beavatkozással kapcsolatban úgy fogalmazott: efféle kombinált szervátültetésre igen ritkán van szükség, és az is szokatlan, hogy ilyen fiatal korban történik. Az Eurotransplant adatbázisa szerint évente 5-6 ilyen műtét történik, döntően Németországban, illetve Belgiumban. A most megoperált 16 éves páciensnek alapbetegsége miatt volt szüksége új májra. A primer sclerotizáló cholangitis (rövidítve PSC) egy krónikus, progresszív epeúti gyulladással járó autoimmun betegség, mely az epeutak szűkületét, ezáltal az epe elfolyásának zavarát eredményezi, végül pedig májcirrózishoz vezet – fogalmazott a sebész, hozzátéve, hogy a májbetegség miatt a szervátültetés indokolt volt, ezért a Májvárólista Bizottság döntése alapján a várólistára került.

„Ismert volt a beteg 1-es típusú cukorbetegsége, a terápiabeállítással voltak nehézségek, valamint szteroid adásakor inzulinigénye megsokszorozódott. A májátültetés miatt indokolt immunszuppresszió várható diabetogén – vagyis a cukorbetegség kifejlődése irányába mutató – hatása és a hosszú távú kilátások miatt merült fel hasnyálmirigy együttes, szimultán beültetése a májjal, természetesen egyazon donorból. A páciens kezelőorvosaival is egyeztettünk erről, akik támogatólag nyilatkoztak. Érveinket az Eurotransplant releváns bizottságai és auditorai is egyöntetűen elfogadták, így a beteg ACO (Approved Combined Organ) listára került. Ez a státusz allokációs szempontból jó pozíciót jelent (a HU/High Urgency, vagyis a legmagasabb fokozat után következik): azok kaphatják meg, akik kombinált szervátültetésre várnak (ha kettő szerv esetén a vese az egyik, akkor nem kérhető ez a státusz). Így körül-belül egy hét alatt kapott alkalmas felajánlást a beteg az Eurotransplantból. A szervkivétel Hamburgban történt, a májat és a hasnyálmirigyet egy blokkban vették ki és szállították” – mondta el dr. Piros László.

A szervek előkészítése után a beültetést is egy blokkban végezték: ilyen típusú műtét, illetve egyazon betegbe máj és hasnyálmirigy beültetése még nem történt Magyarországon. A beavatkozás kicsit több, mint három órán át tartott, a műtét óta mindkét szerv jól működik, inzulinigénye nincs: a beteg a transzplantációt követő héten hazatérhetett otthonába.

Nem sokkal az első, egyidejűleg végzett máj- és hasnyálmirigy-átültetés után a STéG-en elvégeztek egy másik, hasonló műtétet. A betegnek szintén új májra és hasnyálmirigyre volt szüksége, aki felkerült az Eurotransplant ACO listájára (Approved Combined Organ). A két szerv ezúttal nem egy blokkban érkezett, mert a májról előbb levettek egy kis darabot egy kisgyereknek, de egy műtét során ültették be őket – számolt be dr. Piros László, hozzátéve, hogy a beteg jól van, mindkét szerv működik.

Dr. Piros László szerint az ilyen szimultán szervátültetések továbbra is viszonylag ritkák lesznek, de az egyre gyakoribbá váló és egyre fiatalabb korban előforduló autoimmun betegségek – amilyen a PSC és az 1-es típusú diabétesz is – lehetséges, hogy a jövőben valamivel gyakrabban fognak hasonló műtéteket végezni a klinikán.

(Fotó: dr. Piros László)