Fontos, hogy a szakorvosok ne „ragadjanak bent” saját specialitásuk korlátai között.
A Debreceni Egyetem Reumatológiai és a Hematológiai Tanszéke első alkalommal rendezte meg a Hemato-Immuno-Reumatológiai Konferenciát (HIREK). A pénteken kezdődött kétnapos szakmai tanácskozás résztvevői áttekintik a hematológia, az immunológia és a reumatológia határterületi kérdéseit, szó esik többek között a legújabb diagnosztikai eljárásokról, a célzott terápiáról és a sejtterápiás újdonságokról, adta hírül az Unideb.
- Az orvoslás során egyre gyakrabban találkozunk határterületekkel, melyek két vagy több orvosi diszciplínát kapcsolnak össze. Egyébként is fontosnak tartjuk, hogy a szakorvosok ne „ragadjanak bent” saját specialitásuk korlátai között, időnként lépjenek ki a komfortzónájukból. A hazai és nemzetközi kongresszusokon, továbbképzéseken egyre nagyobb teret nyer a multidiszciplináris medicina. Számos határterületi kérdés van a hematológia, immunológia és reumatológia kapcsán is, ezért indítottuk el a Hemato-Immuno-Reumatológiai Konferenciát (HIREK), ahol megvitathatjuk tapasztalatainkat és az újdonságokat – mondta a hirek.unideb.hu-nak Szekanecz Zoltán, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Belgyógyászati Intézet Reumatológiai Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára, a konferencia társelnöke.
A Kölcsey Központban pénteken kezdődött kétnapos szimpózium résztvevői áttekintik többek között a limfómák, leukémiák, autoimmun betegségek, hemofíliák, a monoklonális gammopátia, a mielóma multiplex főbb aktualitásait és határterületi kérdéseit. A szakemberek ismertetik és megvitatják a legújabb diagnosztikai eljárásokat, a célzott terápiákat és a sejtterápiás újdonságokat. Mindkét területen sok új gyógyszer, főleg célzott/biológiai terápia terjedt el. Az onkohematológiai betegségek kezelésében például az elmúlt években számos innovatív terápiát vezettek be a klasszikusan alkalmazott polikemoterápia mellett. A daganatellenes kezelések új korszaka az immunterápiák alkalmazása.
- A CAR-T sejtes kezeléseknél a T-sejteket genetikailag módosítják, hogy a receptoruk fel tudja ismerni a daganatsejteket és a felismerés mellett a megfelelő aktivációs szignált is megkapják. Rendkívül hatékonyan működnek olyan daganatok esetén is, ahol a hagyományos kemoterápiás kezelések már hatástalanok. Az első sikeres CAR-T kezeléseket B-sejtes akut limfoblasztos leukémiás betegeknél végezték 2012-ben. Azóta már számos B-sejtes betegségben (B-sejtes ALL, diffúz nagy B-sejtes limfóma, köpenysejtes és follikuláris limfóma) törzskönyvezett gyógyszerek, de autoimmun betegségekben – mint a szisztémás lupusz eritematózusz, reumatoid artritisz vagy a szkleroderma – is kezdik sikerrel alkalmazni – ismertette Illés Árpád, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Belgyógyászati Intézet Hematológiai Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára, a konferencia társelnöke.
A döntően továbbképző jellegű rendezvényen egy-egy téma kapcsán a hazai hematológiai és reumatológiai centrumok vezetői, az orvosképző egyetemek szakemberei tartanak előadást. A programot esetismertetések egészítik ki.
A Kölcsey Központban rendezett kétnapos szakmai fórumon mintegy kétszáz hematológus, reumatológus, klinikai immunológus, belgyógyász és családorvos vesz részt.