• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Emlődaganat: veszélyben a fiatalok is

Regionális hírek 2018.09.19 Forrás: Unideb.hu
Emlődaganat: veszélyben a fiatalok is

A fiatalok sokszor későn fordulnak orvoshoz, mert nem tudják, hogy már náluk is kialakulhat ez a betegség.

Ma már nem ritka, hogy huszonéves, vagy harmincas évei elején járó nőnél alakul ki emlődaganat. Az összes beteg 5 és fél százaléka 40 évnél, 2 százaléka pedig 35 évnél fiatalabb.  Magyarországon 45 év fölött kétévente hívják a nőket szervezett szűrésre, 45 év alatt azonban nincs ilyen lehetőség. A szakember szerint még nem tudatosult a társadalomban, hogy fiatal korban is előfordul ez a betegség - hívta fel a figyelmet a Debreceni Egyetem honlapja.

- Az önvizsgálat a fiataloknál nem megbízható, mert az emlő mirigyesebb, nehezebb kitapintani az elváltozást. Ha találnak is valami rendellenességet, nem gyanakodnak emlődaganatra, későn mennek orvoshoz, így az elváltozást gyakran csak előrehaladottabb állapotában találjuk meg. Nem szabad várni, azonnal szakemberhez kell fordulni. Nagyon fontos, ha a családban több emlődaganatos beteg is volt, akkor rendszeresen járni kell vizsgálatra, ajánlott már 30 éves kortól – tanácsolja Sebő Éva, a Kenézy Emlőcentrum vezetője. 

A legfőbb tünetek: a kitapintható csomó az emlőben, illetve a hónalj környékén, a bőrön behúzottság, esteleges deformitások, az emlőbimbó felszínén seb, véres váladékozás az emlőből.

Az emlődaganat a terhesség vagy gyermekágy alatt is kialakulhat. Ilyenkor nagyon fontos, hogy a kismamák minél hamarabb megkapják a szükséges kezelést.

- Felvetődik, hogy meg kell-e szakítani a terhességet, vagy meg kell indítani hamarabb a szülést, hogy a kezelést el lehessen kezdeni. Ezek komoly kérdések, és szinte mindig egyedileg kell dönteni, hogy a baba és a nő is jó esélyeket kapjon – hangsúlyozza Sebő Éva.

A fiatalkori emlődaganat kialakulásában a genetikai adottságok mellett a környezeti hatásoknak, a stressznek és az egészségtelen életmódnak is fontos szerepe van. A Debreceni Emlő Napokon többek között a betegség diagnosztikájáról, kezelési lehetőségeiről, a sebészeti megoldásokról, nőgyógyászati vonatkozásairól, illetve a rehabilitációról tanácskoznak és osztják meg tapasztalataikat a különböző szakmák képviselői szeptember 20-tól- 22-ig. A Hajdúszoboszlón tartott háromnapos konferenciát a Kenézy Emlőcentrum és a Debreceni Egyetem Onkológiai Klinikája szervezi.