Az egészségügyi felvilágosításnak szinte mindennaposnak kellene lennie.
Az egészségtudatosság, az egészségmegőrzés egyre szélesebb társadalmi rétegek számára kezd fontossá válni, azonban a prevenciónak hazánkban egyelőre nincs megfelelően kidolgozott, összehangolt stratégiája, ezért átfedések és hiányosságok tapasztalhatók.
A hiányosságokat felismerve a Magyar Kórházszövetség az Érthetően Az Egészségért Alapítvánnyal együttműködve márciusban országos programsorozatot indított “ÉRTHETŐEN AZ EGÉSZSÉGÉRT" címmel, amely során nyílt egészségnapokat, tematikus kiállításokat valamint orvosi továbbképzéseket rendeznek két budapesti és hat vidéki kórházban.
A program középpontjában a prevenció, az egészséges táplálkozás, illetve a betegek terápiás együttműködésének javítása áll. A programsorozat mai állomása a nyíregyházi Jósa András Oktatókórház Nonprofit Kft. volt.
A Jósa András Oktatókórház Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, Dr. Adorján Gusztáv, elmondta, hogy a kórházban fontos célkitűzés az ellátási területén élő betegek számára olyan egészségügyi szolgáltatást nyújtani, amely számos más előnye mellett biztosítja az esélyegyenlőséget, a biztonságot, az egyenlő hozzáférés elvét az egészségügyi ellátáshoz. „Véleményünk szerint az egészségügyi felvilágosításnak szinte mindennaposnak kellene lennie, ennek érdekében igyekszünk jó kapcsolatot kialakítani a régió médiumaival, olyan internetes felületet létrehozni, ahol nem csak a szolgáltatásainkról, de különböző betegségekről is tájékozódhatnak az érdeklődők. Szeretnénk nem csak a betegek mellett ott lenni, de az egészségeseket is segíteni egy tudatosabb, egészségesebb élet kialakításában.
Ezért is tartom fontosnak azokat a programokat, melyek éppen a rizikótényezőkre, a sérülékenységünkre hívják fel a figyelmet. Ezt a gondolatot támasztja alá az Érthetően az Egészségért Alapítvány munkája és rendezvényei is. Örülünk, és megtiszteltetés, hogy ebben a mi kórházunk is partner lehet."
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Egészségügyi Szervezési és Szolgáltató Holding Nonprofit Zrt. vezérigazgatója, Dr. Kiss Zoltán Tamás bejelentette, hogy az Egészségügyi Holding Nonprofit Zrt. a közeljövőben komplex egészségmegőrző programot hirdet, amelynek keretében a prevenciós szűréseken túlmenően saját szervezésű sportrendezvények, képzőművészeti programok és étrendtanácsadó hálózat kiépítése is szerepelnek. „Mindezek azonban csak úgy valósulhatnak meg, ha a civil szektorban is találunk partnereket törekvéseinkhez, akik fontosnak tartják az egészségesebb életmód népszerűsítését.
Az összefogás megteremtése nem könnyű feladat, az összefogás azonban hosszú távon sokkal eredményesebb lehet, amihez szükség van a szektorközi együttműködésekre. Ezért minden olyan kezdeményezés fontos, amely egy jobb életminőséghez segít hozzá bennünket. Az Érthetően Az Egészségért Alapítvány munkája, szemlélete közel áll a holding egészségmegőrző stratégiájához, ezért is örültem, hogy programjaik egyik helyszíne a Jósa András Oktatókórház lett."
„Az emberekben már kialakult az igény az egészségügyi információszerzésre. Ennek részeként aktívan keresik az egészség megőrzéséhez, a betegségek megelőzéséhez kapcsolódó híreket. Az Érthetően Az Egészségért Alapítvány, felismerve a megváltozott igényeket, tevékeny részt kíván vállalni abban, hogy az érdeklődők – a jelenlegi és potenciális betegek – számára minél könnyebben hozzáférhetővé váljanak a szükséges egészségügyi információk. Ezért indítottuk el a Magyar Kórházszövetséggel együttműködésben, egészségmegőrző programunkat, amelyben szeretnénk felhívni a figyelmet az egészségmegőrzés fontosságára és lehetőségeire" – mondta el Varga-Tarr Sándor, az Érthetően Az Egészségért Alapítvány kommunikációs vezetője.
A program során egyszerre és összhangban működik együtt az egészségügyi ellátórendszer valamennyi képviselője (orvos, kórház, betegszervezet, szakápoló stb.), és ennek részeként lehetőséget biztosítunk mind az orvosoknak, mind a betegeknek, hogy elmondhassák javaslataikat, valamint tudást szerezzenek arról, hogy miként lehet hatékonyabb az együttműködésük, ezzel elősegítve a kölcsönös megértést, és a jobb kommunikációt – összegezte a célokat Varga-Tarr Sándor. A szakember hozzátette, bár a gyakorlatban természetesen továbbra is az orvos határozza meg a legjobbnak vélt megelőzést, illetve terápiát, viszont a tájékoztatásban fontos szerepet játszhatnak az alapítványhoz hasonló civil szervezetek is, amelyek segíthetik a kórházakat, szakembereket, valamint betegszervezeteket a betegekkel történő információcserében.
A Program ügyét olyan sztárok támogatják, mint Dobó Kata, Görög Zita és Gianni, akik az egészséges életmód fontosságára és a betegek terápiás együttműködésének jelentőségére kívánják fölhívni a figyelmet.