• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Érzékeny pontra tapintottak

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

Hazánkban először Jász-Nagykun-Szolnok megyében végeztek szűrővizsgálatot a lisztérzékenység kiderítésére.

Képünk illusztráció
Az ÁNTSZ megyei intézetének koordinálásával, a szülői beleegyező nyilatkozatok kitöltése után az óvodába járó hatéves iskolaköteles korú gyermekeknél végezték el a vizsgálatot – tartalmazza a megye egészségi állapotáról szóló jelentés. A szűrendők létszáma 4 ezer fő volt. Az eredmények alapján az előfordulási gyakoriság egy százalék, vagyis 40 gyermeket érint a lisztérzékenység. A kapott eredmények megegyeznek a külföldi vizsgálatok eredményeivel. A kiszűrt gyerekeknél megtörténtek a végleges diagnózis felállításához szükséges orvosi vizsgálatok, valamint az életmódváltáshoz szükséges diétás tanácsadás is, amely a Lisztérzékenyek Egyesületének segítségével valósult meg.

A lisztérzékenység (coeliákia) életre szóló, a kalászos gabonafélék glutén nevű fehérjével szembeni autoimmun betegség. A szülők 90 százaléka hozzájárult a vizsgálat elvégzéséhez, hiszen a vércukorméréshez hasonlóan egy csepp vérből pontosan regisztrálható. Az édesanyák többsége tudott arról, hogy a diagnosztizált betegek gyógyszeresen nem, csak egész életen át tartó diétával tehetők tünetmentessé, arról azonban kevesen tudtak, hogy a megyeszékhelyen gasztroenterológiai szakrendelés már a gyermekek számára is működik a Hetényi Géza Kórház-rendelőintézetben.

A lisztérzékenység tünete lehet a krónikus hasmenés, halvány színű és zsírfényű emésztetlen széklet, ritkán székrekedés, hasi fájdalom. Továbbá felfúvódás, fokozott bélgáz-termelődés, a bélfal nyálkahártyájában lévő bélbolyhok tönkremenése jelentkezhet, ami a tápanyagok rendes felszívódását akadályozza. A betegség hevessége és a tünetek kialakulásának időpontja különböző lehet, ami összefügg azzal, hogy a glutén mikor került az étrendbe, és befolyásolja a glutén fogyasztott napi mennyisége is. A csecsemőknél fejlődési rendellenességet, súlygyarapodási és növekedési zavart, felnőtteknél fogyást, gyengeséget, fejfájást, hajhullást, bőrkiütést, csontritkulást, vashiányt okoz, nőknél menstruációs zavar és meddőség is felléphet.