• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Évértékelő tanácsülés a DE Klinikai Központban

Regionális hírek 2024.12.12 Forrás: Unideb
Évértékelő tanácsülés a DE Klinikai Központban

A jövő évben a Debreceni Egyetem megjelenhet a magánegészségügyben, hamarosan elindulhat a térítéses betegellátás.

Eredményes évet zár a Debreceni Egyetem Klinikai Központja. Idén is folytatódtak a szervezeti, szakmai és infrastrukturális fejlesztések, melyek legfőbb célja a legmagasabb szintű betegellátás biztosítása. Az elmúlt év eredményeit, valamint a további célokat, feladatokat a Klinikai Tanács ünnepi ülésén ismertették a Klinikai Központ, a Debreceni Egyetem, illetve az intézményt fenntartó alapítvány kuratóriumának vezetői.

-    A Klinikai Központ jelenkori történetének legjelentősebb szervezeti átalakítási folyamata, a 2021-ben kezdődött integráció 2023-ban ugyan lezárult, de a szakmai fejlesztés továbbra is töretlen – kezdte beszámolóját Szabó Zoltán rektorhelyettes, a Debreceni Egyetem Klinikai Központjának elnöke. 

Szabó Zoltán professzor ismertette, hogy a Klinikai Központ három campusán – a Nagyerdei Campuson, a Kenézy Gyula Campuson és a Gróf Tisza István Campuson – évente összesen több mint négymillió beteget látnak el. Az intézményi fekvőbeteg-ellátás hatvan szakmára terjed ki, 119 osztályon több mint 3000 betegággyal valósul meg. A Klinikai Központ járóbeteg-szakellátó tevékenysége több mint száz szakmát érint, mellyel a régió színvonalas, legmagasabb progresszivitás szerinti betegellátását biztosítja. Immár a Klinikai Központhoz tartozik az alapellátási tevékenység jelentős része is, melynek legújabb, 2023. július 1-jétől jogszabályi előírás szerint kapcsolódó eleme a 232 védőnői ellátó egységgel megvalósuló területi védőnői szolgálat szakmai felügyelete. 

Az elmúlt évek eredményeiről szólva a Klinikai Központ elnöke felidézte, hogy több új klinikát (például: Sürgősségi Klinika, Gasztroenterológiai Klinika, Reumatológiai és Immunológiai Klinika, Fogászati Klinika) és központot (például: Gyermeksürgősségi Központ, Robotsebészeti Központ, Meddőségi Központ) is létrehoztak, amelyek nívós szakmai tevékenységük által nagyban hozzásegítik az intézményt kiemelkedő betegellátói, oktatói és kutatói eredményeihez. 

Szabó Zoltán professzor az elmúlt időszak kiemelt jelentőségű infrastrukturális beruházásai kapcsán számolt be a Kardiológiai és Szívsebészeti Klinikán megvalósult új Hibrid Műtőről, a Szemklinika újonnan kialakított Szaruhártya Ambulanciájáról, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika kubatúrájának fejlesztéséről, illetve a Tüdőgyógyászati Klinika új, hatágyas betegőrző osztályának átadásáról.

A fejlesztések kapcsán az elnök köszönetét fejezte ki a Debreceni Egyetem vezetése és az intézményt fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriuma felé, amelyek anyagi és erkölcsi támogatása nélkül nem valósulhattak volna meg a beruházások.

A Klinikai Központ vezetője hozzátette: a jövőben tovább szeretnék fejleszteni többek között a Tüdőgyógyászati Klinikát, a Fül-Orr-Gégészeti Klinikát, az aneszteziológiai és intenzív terápiás ellátást, a Nagyerdei és Kenézy Gyula Campusok gyermektraumatológiai ellátását, valamint az ehhez kapcsolódó képalkotó diagnosztikai hátteret is. A Gróf Tisza István Campusról szólva kiemelte, hogy ott is több fejlesztést terveznek, például a tartós lélegeztetési központ létrehozását, az egynapos sebészet, az egynapos traumatológia, az ápolási és rehabilitációs ellátás megerősítését.  

A Klinikai Központ elnöke beszámolt arról is, hogy az elmúlt évek kitartó munkájának eredményeként az intézmény az ország kiemelt COVID-ellátóhelyévé vált. Felismerve, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett betegek utógondozása a COVID-19 pandémia elleni eredményes küzdelem kulcsfontosságú része, hazánkban elsőként Debrecenben hozták létre az úgynevezett poszt-COVID Szakambulancia Hálózatot, ahol számos szakma együttes részvételével végzik a betegek kivizsgálását, gondozását és rehabilitációját. A járványügyi adatok elemzése és előrejelzése érdekében a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában önálló szervezeti egységként hazánkban elsőként jött létre Járványügyi Koordinációs Központ, mely hatékony segítséget nyújt a fertőző betegségek elleni küzdelemben. 

Szabó Zoltán professzor részletesen szólt a Klinikai Központ betegtájékoztatás és kommunikáció fejlesztésével kapcsolatos startégiájáról és eddigi jelentős eredményeiről is, és hangsúlyozta a Betegirányító Központ által nyújtott szolgáltatások előnyeit. 

A professzor előadásában kiemelte, hogy a Klinikai Központ évek óta töretlenül zajló szakmai fejlődéséhez nagyban hozzájárul az intézmény egyetemi státusza, melynek megfelelően a Klinikai Központ szakemberei a betegellátás európai élvonalnak

Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke beszédében kiemelte, hogy a Debreceni Egyetem szerves részeként a Klinikai Központ kitűnő eredményeket ért el.  

-    Egy rendkívüli év van mögöttünk, de az intézmény az idén is megmutatta, ha kohézió, egység van, akkor az aranykorát tudja élni. Az egység érezhető, legyen szó oktatásról, kutatásról, betegellátásról vagy akár csak a mindennapi munkavégzésről. Ezen az egyetemen erő van, az önök ereje, amellyel képesek megoldani a gazdálkodási kihívásokat, a hatékonyság javulását, biztosítani a minőséget, a szakmaiságot, a betegbiztonságot. Az értékteremtés mellett fontos az értékek megőrzése, folyamatos fenntartása is – fejtette ki Kossa György.  

Kossa György a tervekről szólva elmondta, hogy a jövő évben a Debreceni Egyetem megjelenhet a magánegészségügyben, hamarosan elindulhat a térítéses betegellátás.   

Az ünnepi tanácsülésen Szilvássy Zoltán professzor, a Debreceni Egyetem rektora beszédében kiemelte, hogy a Klinikai Központ az intézmény hatalmas részét képezi. 

-    A Debreceni Egyetemen mint egészségügyi ellátóintézményen van a legnagyobb teher az országban, és oktatási intézményként sem az utolsó a maga mintegy negyvenezer hallgatójával és azzal a körülbelül százhúszezer munkatársával, akik ennek az intézménynek a közösségéhez tartoznak. A Klinikai Központ és a karok között egység van, a Debreceni Egyetem ezen a téren is egyedülálló – jelentette ki Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora. 

Bács Zoltán professzor, a Debreceni Egyetem kancellárja azt hangsúlyozta, hogy az egyetem 2021-ben, a modellváltással új lehetőségekhez jutott, melyek többek között az egészségügyi fejlesztéseket is segítik.    

-    A Debreceni Egyetem igazi ereje, hogy olyan jelentős és széles körű tudással rendelkezik, amely nem sok egyetemen áll rendelkezésre. Emellett kiemelten fontos, hogy az elmúlt évtizedekben, de különösen az elmúlt három évben úgy tudtunk gazdálkodni, aminek eredményeként az egyetem és a kuratórium tud saját döntéseket hozni, többek között az egészségügyi ellátás eszközparkjának fejlesztéséről, amelyek az intézmény több milliárd forintos támogatásával valósulhattak meg. Ezt közösen értük el, ez az egység, ez az erő, ami megközelíthetetlenné és érinthetetlenné tesz bennünket – fűzte hozzá Bács Zoltán kancellár. 

A Klinikai Tanács ünnepi ülésén Szőllősi Anna ápolási és szakdolgozói igazgató-helyettes mutatta be az intézmény hárompólusú ápolási rendszerét, Tóbiás Tamás egészségügyi kontrolling igazgató pedig előadásában a Klinikai Központ gazdálkodásáról számolt be.