• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Felnőtt fogbetegségek már a kicsiknél is

Regionális hírek Forrás: Debreceni Egyetem

A leggyakoribb a szuvasodás, de egyre kisebbeknél jelentkezik fogkő és ínygyulladás is.

Míg 1934-ben a 6-7 éves korú hajdú-bihari gyerekeknek átlagosan hét rossz foguk volt, addig ma ez 4,5 – ez derül ki az elmúlt nyolcvan év fogászati statisztikáiból. Az elmúlt évtizedek alatt, ha lassan is, de javulás indult el. Ugyanez mondható el az idősebb korosztályban is. Azonban ha a 12 évesek jelenlegi állapotát vizsgáljuk megyénkben, ma is 10-12 beteg fogat találhatnak a fogorvosok. A statisztikát a földrajzi helyzet is befolyásolja: a városokban sokkal jobbak a mutatók, mint a falvakban. Van tehát tennivaló bőven, amire jó alkalmat teremthet a novemberi fogászati hónap. - A gyerekeket érintő leggyakoribb probléma a fogszuvasodás, és egyre többször találkozunk már a 6 éveseknél is fogkővel és ínygyulladással, ami egyértelműen a rossz táplálkozási szokásokra és hiányos fogmosásra vezethető vissza – mondja Alberth Márta, a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Karának egyetemi docense az intézmény honlapjának.

Fogaink legnagyobb ellenségei a szénhidrátok és cukrok, ám itt ne csak az étkezési kristálycukorra, nyalókákra gondoljunk, hanem például a rejtett cukrokra, lepedékképző ételekre, mint a müzli vagy akár a banán is. A lepedékben lévő szénhidrátok bomlásakor ugyanis sav keletkezik, ami gyengíti a fogzománcot. A Gyermekfogászati- és Fogszabályozási Tanszék vezetője pontosan tudja, hogy egy gyermeknek nem lehet megtiltani, hogy csokoládét egyen, de ezt inkább főétkezés után desszertként fogyassza, majd mosson fogat.

A gyerekeknél ugyancsak jelentős probléma a fogak torlódása és egyéb fogazati anomáliák kialakulása, amikre a fogszabályozás jelent megoldást. Ma a 12 évesek 38 százaléka visel fogszabályzót.

- Olyan rossz szokások is megváltoztathatják a fogsor harmonikus illeszkedését, mint az ujjszopás, a körömrágás vagy a ceruza végének rágcsálása. Ha egy-egy fog vagy fogcsoport túlterhelődik, folyamatosan nem kívánt erő éri, ami pedig a fog tartószerkezetét károsítja. Ráadásul minél több az érintkező fogfelszín, annál több a nem, vagy csak nehezen tisztítható terület, mely kedvez a lepedék felhalmozódásnak és növeli a szuvasodás kialakulásnak veszélyét. Tehát nemcsak esztétikai problémát okoz a fogak torlódása – teszi hozzá a fogorvos.

A helyes fogápolás a babakortól az iskoláskorig a teljes cikkben