• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Feltérképezik, hogyan védekezik szervezetünk

Regionális hírek Forrás: Weborvos

A Debreceni Egyetemen létrehozták a VÉD-ELEM kutatóhálózatot, vagyis a kutatók sajátos közösségét.

A szervezet védekező sejthálózatainak megismerésén keresztül az immunrendszert érintő betegségben szenvedők hatékonyabb diagnosztizálását és gyógyítását teszi lehetővé a Debreceni Egyetem VÉD-ELEM kutatóhálózata által életre hívott „Az emberi szervezet védelmét biztosító sejthálózatok rendszerszemléletű vizsgálata" című alapkutatási projekt, amely 2012. október 1-én indult. Az Új Széchenyi Terv Társadalmi Megújulás Operatív Program TÁMOP-4.2.2.A-11/1/KONV „Nemzetközi közreműködéssel megvalósuló alap- és célzott alapkutatási projektek támogatása" tárgyú felhívásra létrejött kutatóhálózat közel 850 millió forint támogatásban részesült.

A szervezet védekező rendszere, az immunrendszer megismerése napjainkban az orvosbiológiai kutatások frontvonalába tartozik. Egyre több és több olyan betegség ismert, amelyek hátterében a védekező rendszer sejtes elemeinek hibás működése áll, ami elvezethet immunhiányos, vagy akár autóimmun folyamatok kialakulásához is.

Mindezek, valamint az, hogy az elmúlt években látványosan fejlődtek a genomikai, proteomikai, lipidomikai és bioinformatikai módszerek, lehetővé tették rendszerszinten vizsgálni az immunsejtek működését és aktivitását. A Debreceni Egyetemen megvalósuló VÉD-ELEM kutatóhálózat célja, létrehozni egy olyan együttműködő kutatóközösséget, amely több, egymást kiegészítő megközelítéssel tudja feltérképezni az immunrendszer sejtjeit – tájékoztatott Szatmári István, egyetemi docens, projektmenedzser.

A most záruló kétéves projekt eredményeként a debreceni VÉD-ELEM kutatóhálózat közreműködésével számos tudományos közlemény és három szabadalmi bejelentés látott napvilágot. Többek között a legmodernebb genomikai és bioinformatikai módszerekkel sikerült feltárni a falósejtek (makrofágok) teljes gén regulációs hálózatát.

Azonosítottak több génváltozatot, amelyek szerepet játszanak az immunsejtek hibás működésében. Sikerült karakterizálni olyan szabályozó fehérjéket, amelyekkel bizonyos immunsejtek aktivitása modulálható. A kutatási eredményeken túl fontos kiemelni, hogy a projekt révén sok fiatal kutató kapott lehetőséget és eszközt, hogy elsajátítsa az immunológiai, a sejt- és molekuláris biológiai kutatások alapjait. A felhalmozott elméleti és gyakorlati tudás jelentősen hozzájárul az egyetem és a régió kutatóbázisának fejlődéséhez.