• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fogyatékosok a fogorvosnál: van megoldás

Regionális hírek Forrás: Semmelweis Egyetem

Évente félezer fogyatékkal élőt látnak el a Semmelweis Egyetem speciális fogászati centrumában.

Eddig hozzávetőleg hétszáz, túlnyomórészt középsúlyos és súlyos értelmi fogyatékkal élő pácienst láttak el a másfél éve létrehozott speciális fogászati centrumban, a Semmelweis Egyetem Arc- Állcsont- Szájsebészeti és Fogászati Klinikáján. Az értelmi fogyatékkal élők fogászati ellátása speciális körülmények között történik, mert a betegek kevésbé együttműködőek, és gyakran a legegyszerűbb beavatkozásokat is csak altatásban lehet elvégezni náluk - számolt be a tevékenységről az intézmény honlapja.

Az értelmi fogyatékkal élő gyerek és felnőtt betegek számára azért is fontos ez a lehetőség, mert a centrumban adottak a speciális feltételek a szakszerű ellátásukhoz – ilyen például az altatás biztosítása -, ami lehetővé teszi, hogy a hosszabb, fogmegtartó kezelések kerüljenek előtérbe a fogeltávolítások helyett. „A páciensek életminősége szempontjából nagyon jelentős előrelépés, hogy ma már sokkal több fogat mentenek meg, mint korábban, amikor többnyire a foghúzás mellett döntöttek a fogorvosok" – hangsúlyozta Dr. Gerber Gábor, a Fogorvostudományi Kar dékánja.

Kiemelte továbbá: a körülmények lehetővé teszik, hogy nagyobb figyelmet fordítsanak a megelőzésre, egyebek mellett azáltal, hogy megtanítják például a pácienseknek, hogyan mossanak helyesen fogat, hogyan használják az elektromos fogkefét. Emellett dentálhigiénikus ellátásra, például fogkő-eltávolításra is van lehetőség. A dékán véleménye szerint az ellátással kapcsolatban kiemelten fontos, hogy a kezelés nyugodt körülmények között, a szokásosnál is nagyobb empátia mellett történjen.

Csaknem 90 ezren élnek különböző szintű értelmi fogyatékossággal Magyarországon, akik közül a központi régióban élők ellátását a Semmelweis Egyetem biztosítja. Az, hogy éves szinten hozzávetőleg 500 pácienst látnak el az Arc- Állcsont- Szájsebészeti és Fogászati Klinikán működő centrumban, országos szinten is jelentős eredménynek mondható – véli Dr. Gerber Gábor hozzátéve, hogy eddig körülbelül 1500 fogeltávolítást és 1200 fogtömést végeztek.

A centrumban többnyire középsúlyos és súlyos értelmi fogyatékkal élőket látnak el, ám ideggyógyászi ajánlással egyéb súlyos betegségben szenvedők, így többek között epilepsziás, pánikbeteg, poliallergiás páciensek számára is hozzáférhetővé teszik a fogászati kezeléseket.

A Semmelweis Egyetem speciális fogászati centruma mellett három vidéki (Pécs, Szeged, Debrecen) és két budapesti gyermekfogászati központ is működik az országban.