• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fókuszban a klinikai gyógyszervizsgálatok

Regionális hírek 2019.12.05 Forrás: Unideb.hu
Fókuszban a klinikai gyógyszervizsgálatok

A Magyar Klinikai Farmakológusok XXI. Kongresszusa december 7-ig tart a Kölcsey Központban.

Gyógyszerek előállítása 3D nyomtatóval, kiberfenyegetés a gyógyszeriparban – a klinikai farmakológia legfontosabb eredményei mellett idén különleges témák is előtérbe kerülnek a Magyar Klinikai Farmakológusok Kongresszusán. A háromnapos tanácskozás csütörtökön kezdődött Debrecenben - írta az egyetemi portál.

A Debreceni Egyetem évtizedek óta a klinikai farmakológia vezető központja, ezért a Magyar Klinikai Farmakológusok Kongresszusának 21 éve Debrecen ad otthont. Az idei tanácskozásra csaknem 500 szakember érkezett, hogy megvitassa és megismerje az ágazat újdonságait.

-  Az utóbbi években a biológia hatóanyagok kutatására, kifejlesztésére nagy figyelem irányul, ezért a biológiai terápiák kapcsán van a legtöbb klinikai vizsgálat. Emellett bár napjainkban még tömeg gyógyszergyártás történik, de a távlati cél a személyre szabott orvoslás, az egyedi gyógyszerek alkalmazása – mondta a rendezvény csütörtöki sajtótájékoztatóján Kovács Péter, a konferencia szervezőbizottságának elnöke.

A Debreceni Egyetem professzora úgy fogalmazott: a klinikai farmakológia az a tudomány, ami összekötő híd az elméleti gyógyszerkutatás és a klinikai alkalmazás, a gyógyítás között.  A kutatók által kifejlesztett gyógyszerjelöltek alkalmasságát és hatásosságát szigorú szabályok szerinti klinikai gyógyszervizsgálatokkal ellenőrzik. A kongresszus szakmai programja lehetővé teszi a szakterület legfontosabb eredményeinek áttekintését, a várható hazai és nemzetközi változások megismerését.

Vecsernyés Miklós, a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar dékánja arról beszélt, hogy a klinikai farmakológia vizsgálatok csapatmunkát igényelnek.

- A gyógyszer hatásosságának és mellékhatásának kimutatására törekszünk, ennek megfelelő igazolására, azért, hogy ne hamisítsanak semmit és ne kerüljön be a rendszerbe olyan, ami nem valós. A gyógyszerbiztonság rendkívül fontos és ebben a gyógyszerésznek meghatározó szerepe van - hangsúlyozta a dékán.

Az idei rendezvény különleges témái közt szerepelnek a gyógyszerfejlesztésben megjelenő innovatív 3D nyomtatási lehetőségek, valamint a D-vitamin kezelés és a csonttörések kockázata a klinikai vizsgálatok tükrében. Neves hazai szakemberek – köztük Debreceni Egyetem szaktekintélyeinek – tartanak előadásokat egyebek mellett a gyógyszeriparban tapasztalható kiberfenyegetés és a -biztonság relevanciájáról, továbbá a „Big Data” szerepéről a személyre szabott orvoslásban.

A Magyar Klinikai Farmakológusok XXI. Kongresszusa december 7-ig tart a Kölcsey Központban.