• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fórum az elméleti és a klinikai kutatások összehangolására

Regionális hírek 2018.09.25 Forrás: Semmelweis Egyetem
Fórum az elméleti és a klinikai kutatások összehangolására

A Semmelweis Egyetemen folyó onkológiai kutatások álltak az első Kiemelt Kutatócsoportok Fórumának középpontjában.

Az egyetemen folyó onkológiai kutatások álltak az Általános Orvostudományi Kar (ÁOK) által szervezett első Kiemelt Kutatócsoportok Fórumának középpontjában. A tudományos rektorhelyettes által is támogatott, most indult rendezvénysorozat célja, hogy az elméleti és a klinikus kutatók jobban rálássanak egymás munkájára, közös projektek, transzlációs kutatócsoportok jöjjenek létre. Azt szeretnénk elérni, hogy az alapkutatók jobban megismerjék a klinikákon folyó kutatómunkát, míg a klinikusoknak az intézeti tudományos munkára legyen nagyobb rálátása – mondta a rendezvény megnyitóján Dr. Tamás László, a Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika igazgatója, a fórum főszervezője, hozzátéve, hogy ezzel kiszűrhetők a párhuzamosságok és egymásra találhatnak a hasonló témában gondolkodó klinikusok és alapkutatók - számolt be róla az egyetem honlapja.

Dr. Ferdinandy Péter tudományos rektorhelyettes emlékeztetett arra a Dr. Merkely Béla rektor programjában szerepelő célra, hogy az egyetem tíz éven belül bekerüljön a világ száz legjobb felsőoktatási intézménye közé. Ennek az elérését is segítheti többek között a transzlációs kutatás erősítése. A klinikai kutatás és az elméleti intézetekben folyó alapkutatás közötti szorosabb együttműködésben van még kiaknázatlan potenciál – vélekedett a rektorhelyettes. Mint mondta, a fórum, melyen bemutatkoznak a kiemelt kutatócsoportok, egy ötletbörze, mely nyomán intézeteken és karokon átívelő kutatócsoportok alakulhatnak.  

Dr. Hunyady László, az ÁOK dékánja emlékeztetett arra, hogy a korábban megfogalmazott nyolc kari fejlesztési projekt egyike is a rangsorokban való előrelépést célozta meg. Ennek eléréséhez három fő irányt jelöltek meg: az egyetemen folyó tudományos munka fejlesztése, ösztönzése, a rangsorokkal kapcsolatos adatszolgáltatás javítása mellett kiemelt helyen szerepelt az elmélet és a klinikum közti kapcsolatok feltárása, a transzlációs kutatás erősítése. A dékán elmondta, azoknak a kutatóknak a munkáját, akik a fórumok hatására témajavaslatot tesznek és együttműködést kezdenek, anyagilag is támogatja majd a kar.

Az első fórumon az egyetem onkológiai területen dolgozó kutatói mutatták be a tudományos munkájukat. A tervek szerint a következő egy évben több további témában szerveznek hasonló fórumokat havi rendszerességgel, a három következő fórum témája a neurológia, endokrinológia és hematológia lesz. (Fotó: Kovács Attila, Semmelweis Egyetem)