• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gyermekkorban indul a harc a felnőttkori elhízás ellen

Regionális hírek Forrás: Weborvos

A hatékony megelőzés csak kisgyermekkorban valósítható meg, később már csak a betegségek kezelésére van mód.

Erre igyekeznek felhívni a közvélemény figyelmét azok a szakmai szervezetek, amelyek összefogásával indul mintaprogram a Pécsi Tudományegyetemen. A cél, hogy helyes kisgyermekkori táplálkozással, primer prevencióval előzzék meg a felnőttkori elhízást, és az ezzel járó betegségeket - közölte az intézmény.

Ma Magyarországon a legsúlyosabb népegészségügyi probléma az allergia és az elhízás, és az ennek következményeképpen kialakuló civilizációs betegségek, mint a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség. Ezért kezdeményezett szakmai konzultációt a Magyar Gyermekorvosok Társasága az elhízás és más, epigenetikus eredetű civilizációs betegségek megelőzésének lehetséges módjairól. A szakmai egyeztetésen részt vett a Magyar Gyermek-gasztroenterológiai Társaság, a Házi Gyermekorvosok Egyesülete, a Magyar Védőnők Országos Szövetsége és az Országos Gyermekegészségügyi Intézet.

„Az elhízás megelőzésére tett népegészségügyi intézkedésekből eddig éppen az a korosztály maradt ki, ahol a legtöbbet tehetünk a megelőzésért" – mondta el Dr. Molnár Dénes, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke, a kerekasztal beszélgetés kezdeményezője. A szakmai szervezetek képviselői, és a legújabb kutatási eredmények szerint ugyanis az elhízás a megfelelő kisgyermekkori táplálással előzhető meg a leghatékonyabban.

A fogantatástól a második életév végéig tartó időszak jelentősége azért is fontos, mert ekkor alakul ki például a zsírsejtek száma, az anyagcsere szabályozás, melyek későbbi életkorban már nem befolyásolhatóak. „Ráadásul az ekkor kialakuló táplálkozási és életmódbeli szokások sem változtathatók meg egykönnyen felnőttkorban" – mondja a szakember. „Felnőttkorban ugyanakkor primer megelőzésről már nem, csak a szűrések fontosságáról, az idejében felismert betegségek kezeléséről beszélhetünk."

Az „Összefogás a gyermekek egészségéért" kezdeményezés résztvevői ezért kiemelt céljuknak tekintik a közös fellépést a döntéshozók felé. A rendelkezésükre álló eszközöket és kommunikációs csatornákat felhasználva, folyamatosan juttatják el a tudományos élet legfrissebb híreit, eredményeiket a közvéleménynek és a döntéshozóknak is. Emellett céljuknak tekintik, hogy oktatási programokat dolgoznak ki, és azokat eljuttatják a házi gyermekorvosoknak és védőnőknek, a szakembereknek.

A kerekasztal résztvevői megállapodtak abban is, hogy szakmai tapasztalataik és a rendelkezésükre álló legújabb kutatási eredmények alapján elindítanak Pécsett egy kisgyermekekre fókuszáló prevenciós mintaprojektet, melynek módszertanát és tapasztalatait szakmai konzultáció keretében osztják meg az illetékes kormányzati és döntéshozó szervezetekkel is. A mintaprogramban az ismert eredmények felhasználásával az érintett korosztály részvételével a gyakorlatban is kidolgozzák és működtetik a civilizációs betegségek – különös tekintettel az obezitás és allergia - megelőzésére használható programot.