• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gyógyszerhiány: folytatják a rákterápiát

Regionális hírek Forrás: MTI

Az államtitkárság egyeztetést kezd a hiány kezelésének módjáról, az alternatív lehetőségekről.

Hétfőn folytatódhat a rákbetegek gyógyítása a Zala Megyei Kórházban, miután egyedi importengedéllyel, Európán kívülről megérkezik az a gyógyszerkészítmény, amelynek a hiánya miatt egész hétre fel kellett függeszteni a kemoterápiás kezeléseket - közölte a zalaegerszegi intézmény onkológiai osztályának a főorvosa szerdán az MTI érdeklődésére.

Ruzsa Ágnes elmondta: 25-30 Zala megyei betegről van szó, ők hétfő óta nem részesülnek kemoterápiás kezelésben, de az egyhetes csúszás miatt szakmai szempontból nem éri kár őket.
Hozzátette, hogy október végétől akadozott az ellátás, ezért akkor a kórház főgyógyszerésze beszerezte azt a mennyiséget, amely a forgalmazókon keresztül elérhető volt. Mostanra azonban végleg kifogyott a készlet, ezért egyedi importengedélyt kértek, hogy Európán kívüli forrásból be tudják szerezni a készítményt; a gyógyszer péntekre érkezik meg Zalaegerszegre.

A főorvos közlése szerint azt az információt kapták, hogy szeptemberben derült ki, a gyártóknál nincs elég alapanyag, ennek okát azonban nem ismerik. Mint mondta, a kórház számára csak októberben derült ki, hogy gondot okoz a készítmény beszerzése.

A gyógyszerhiány miatt hazaküldött betegek esetéről a Zalai Hírlap számolt be szerdai számában. A lap írása szerint az 5-fluor-uracil nevű készítmény nagyon sokféle kemoterápiás gyógyszer fontos alkotóeleme, s az európai alapanyaghiány miatt az ellátási gond a szombathelyi, a veszprémi és a kaposvári kórház, továbbá más intézmények onkológiai osztályait is érinti.

Ruzsa Ágnes az újságnak elmondta: az alapvető gyógyszer a vastagbél-, a mell- és a fej-nyaki daganatok kezeléséhez szükséges. A daganatos betegek kemoterápiájában két hétig különösebb következmények nélkül csúsztatható a kezelés, ennél hosszabb halasztás azonban már egészségkárosodáshoz vezethet - olvasható a napilapban.

Az MTI megkeresésére a kórház főorvosa elmondta: ezen a héten már csak néhány beteg maradt az onkológiai osztályon, olyanok, akiknek nincs szükségük erre a készítményre.

Az 5-fluor-uracil nevű gyógyszer nem számít drágának, mindössze 500-600 forintos készítmény, a beszerzése most importból sem kerül sokkal több pénzbe. A kórháznak azonban nagyobb mennyiségre van szüksége, a kezelésekre több százezer milligrammnyi adagot kell behozatniuk - mondta el a főorvos.

Világgméretű a hiány - a szakállamtitkárság közleménye

Sokba kerül az utánpótlás
Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke
szerint ugyanakkor finanszírozási kérdésről is szó van: hiszen ha a most elfogyott készítményekből többet tudott volna elraktározni a zalai kórház, akkor most a tartalékkal el tudná látni a betegeket. Csakhogy a kórházaknak az egészségügyi államtitkárság legutóbbi közlése szerint 130 milliárd forintos adóssága van, ebből 40-45 milliárd a lejárt beszállítói tartozás - mondta el a hvg.hu-nak.

Másként látja viszont a Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének elnöke: "ami a zalai kórházban történt, az nem finanszírozási probléma. Nem arról van szó, hogy a kórházak ne tudnák megvásárolni a gyógyszereket, hanem arról, hogy nincs az országban ilyen készítmény. Ez elő szokott fordulni. Most azért nagyobb a zalai eset visszhangja, mert kemoterápiás készítményről van szó" - mondta a hvg.hu-nak Molnár Attila.

Az elmúlt időszakban azonban Rácz Jenő tájékoztatása szerint négy onkológiai készítmény volt, aminek a beszerzésével kapcsolatban problémák merültek fel. Az egyik készítmény ára ampullánként normál beszerzésen 3150 forint, egyedi importnál viszont 21 800 forint. De van olyan készítmény is, amit eddig 19 600 forintért lehetett beszerezni, egyedi importtal viszont több mint 75 ezer forintba kerül. Egy másik terméknél pedig a normál beszerzési ár 403 forint, míg egyedi importtal 5212 forint - írta a lap.

Kemoterápia: gyógyszerek és módszerek (a Rákgyógyítás Portálon)