• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Használhatatlan, felszínes tanácsokat adnak az orvosok

Lapszemle 2022.12.16 Forrás: Qubit
Használhatatlan, felszínes tanácsokat adnak az orvosok

A tanácsok a vizsgált esetek 97 százalékában nem mutattak túl azon, hogy a betegnek „kicsit változtatni kellene az életmódján”,

Használhatatlan, felszínes és tudományosan kevéssé alátámasztott tanácsokat adnak az orvosok a súlyosan elhízott betegeiknek – derül ki az Oxfordi Egyetemi Kiadó gondozásában a Family Practice című szakfolyóiratban tegnap megjelent tanulmányból a Qubit híradása szerint.  Miközben a kóros elhízás számos olyan egészségügyi kockázattal, például szív- és érrendszeri megbetegedések, 2-es típusú diabétesz kialakulásának a kockázatával jár, amelyek jelentősen ronthatják a pácienseik életminőségét és megrövidíthetik azok élettartamát, a háziorvosok jelentős része nem látja el megfelelő, a túlsúly leküzdését hatékonyan elősegítő tanácsokkal a betegeit, noha kutatások támasztják alá, hogy még egy rövid, de kellően tartalmas útmutatás is sokat segítene azoknak, akik csak fogyással tudnák megőrizni az egészségüket.

A tanácsok a vizsgált esetek 97 százalékában nem mutattak túl azon, hogy a betegnek „kicsit változtatni kellene az életmódján”, és csak minden ötödik orvos adott bármilyen támpontot ahhoz, pontosan hogyan is kellene ezt a jótanácsot követni.  Az orvosok háromnegyede arra buzdította a betegeit, hogy máshol keressen segítséget a fogyáshoz, az esetek jelentős részében a saját sebészeti ellátásuk felkeresését javasolták a betegeknek. Ha az orvosok mégis adtak konkrét iránymutatást, az gyakran tudományosan kellően alá nem támasztott információkból állt, például olyasmiből, hogy ha liftezés helyett lépcsőznek az emeletre, azzal leolvadnak róluk az extra kilók. 

Az orvosok többsége felszínes és semmitmondó tanácsokkal látta el a betegeket, a 159 beszélgetésből mindössze 30 esetben kaptak a páciensek személyre szabott útmutatást. Ezekben az esetekben kiderült például, hogy a betegek korábbi fogyási kísérletei mennyire voltak sikeresek. Mindössze hat orvos tett említést arról, hogy adhat edzőtermi beutalót, és csak egyetlen háziorvos adott nagyon konkrét tanácsokat a testmozgás mikéntjére. Ezzel szemben 26 orvos-beteg találkozón is elhangzott, hogy a páciensnek érdemes lenne csökkentenie az étkezések során fogyasztott adagot, illetve az is konkrét javaslatként merült fel, hogy kisebb tányért használjanak a tálaláshoz. 

A kutatók szerint tanulmányuk egyértelművé tette, hogy a háziorvosoknak a protokoll betartásához konkrétabb iránymutatásra van szükségük ahhoz. Az irányelvek kidolgozása szerintük nemcsak a fogyási kísérletek nagyobb sikerét segítené elő, hanem a túlsúlyos betegek lelki egyensúlyát, a külsejük miatt érzett stigmatizációt is enyhítené. 

További részletek a Qubit cikkében.