• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hétvégeken sem állnak meg a szűréssel

Regionális hírek Forrás: MTI

Folytatódnak a szűrővizsgálatok Jász-Nagykun-Szolnok megye kistelepülésein.

November elejétől a jövő év tavaszáig döntően a hétvégeken folytatják a Jász-Nagykun-Szolnok megyei kistelepüléseken élők egészségügyi szűrését. Kilenc, 1000 és 1500 közötti lélekszámú községben csaknem 12 ezer ember vizsgálatát végzik el - erről írtak alá együttműködési megállapodást a megyei közgyűlés, a szolnoki Hetényi kórház és az érintett falvak vezetői csütörtökön a megyeházán.

A megyei közgyűlés 2008 októberében fogadta el az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat regionális intézete által készített tájékoztatót a megye lakosságának egészségi állapotáról. A tájékoztató a fő halálozási okok - a keringési rendszeri, a daganatos, az emésztő-, illetve légzőrendszeri megbetegedések - alapján fogalmazta meg az egészségpolitikai célkitűzéseket, a megelőzésre, valamint az egészségnevelésre téve a hangsúlyt - mondta Kovács Sándor (Fidesz-KDNP), a közgyűlés elnöke. Hozzátette: azóta a megye egyik legsikeresebb programja zajlik a szolnoki Hetényi kórház és rendelőintézet szakembereinek közreműködésével.

Ezeken a kistelepüléseken élők általában nehezen mozdulnak ki lakóhelyükről, igazából csak súlyos betegség esetén fordulnak szakorvosokhoz, így az az igazi segítség, ha helybe viszik a vizsgálatokat - mondta a politikus.

Minden vizsgálatra jelentkezőnél elsősorban a keringési rendszer rizikófaktorait mérik fel. Így a vér koleszterin-, vércukor- és trigliceridszintjét határozzák meg, vérnyomást, hastérfogatot és testsúlyt mérnek. A szűrésben belgyógyász, szemész, urológus, bőrgyógyász szakorvosok és szakdolgozók is részt vesznek a háziorvosokkal együttműködésben.

Miután a gyógyító munka a megelőző szűrésre is kiterjed, a program 2009-es indulása óta nyolcezer esetet dolgoztak fel, és csaknem háromezer esetben szűrtek ki keringési problémákat továbbgondozás céljából. A bőrgyógyász orvosok 19 rosszindulatú bőrelváltozást diagnosztizáltak az egészségügyi vizsgálatnak köszönhetően - mondta Péter Lívia, a kórház megbízott főigazgatója.

A megyei önkormányzat az idén 6,6 millió forintot különített el költségvetésében az egészségügyi szűrőprogramra, és a tervek szerint 2014-ben Berekfürdőn, Nagyivánon, Örményesen, Szelevényben, Tiszagyendán és Tiszasason végzik a vizsgálatokat, jövőre Szászberekre, Tiszaderzsre és Tiszaörsre kerül sor.