• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Heves lakossági fórum: nem hatott a megnyugtatás

Regionális hírek Forrás: MTI

Várpalota lakossága nem kér a zagyvaszántói azbeszttartalmú hulladékból. A kormány döntött: nem is kap.

A várpalotaiak nem kérnek a zagyvaszántói azbeszttartalmú veszélyes hulladékból - hangoztatta mintegy háromszáz várpalotai lakos hétfőn a helyi önkormányzat által összehívott fórumon. A rendezvényen Kontrát Károly, a térség fideszes országgyűlési képviselője elmondta: a múlt héten Inotán tartott lakossági fórumon az ott lakók azt kérték, függesszék fel a hulladékszállítást, és sikerült megállapodni arról, hogy a hét első felében nem szállítanak veszélyes anyagot a Veszprém megyei városba. Arról is biztosította a várpalotaiakat, hogy az általuk a fórumon kialakított véleményt fogja képviselni. Azért fog dolgozni, hogy érvényre juttassák a várpalotaiak kérését: ne náluk helyezzék el az azbeszttartalmú veszélyes hulladékot.

V. Németh Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára arról beszélt, hogy az azbeszt belégzés útján rostszálaival okozhat megbetegedéseket, földben nem bomlik le, tehát a vizeket nem szennyezi, ártalmatlanítása pedig olyan technológiával zajlik, amely a levegőben való megjelenését akadályozza meg.

Elmondta, a tároló kialakításáról a helyszínen tájékozódott, megnézte, hogy azt "valóban úgy alakították-e ki, ahogy az engedély szól", illetve "a technológiát követve képes-e helyet adni ennek az anyagnak". Az államtitkár a település háztetőire utalva úgy fogalmazott, Várpalota az egyik "legpalásabb" város, mégsem látott tiltakozó táblát a házak előtt az azbeszttartalmú palák ellen.

Tarnai Richárd Pest megyei kormánymegbízott elmondta, hatáskörük kizárólag a közbeszerzés alapján kötött szerződésre irányul, akkor van illetékességük, ha azt valamelyik fél megszegi. Simon László Fejér megyei kormánymegbízott arról beszélt, jogelődjükhöz - április elsejével került a kormányhivatal alá a Közép-Dunántúli környezetvédelmi felügyelőség - február 23-án érkezett a munkát végző cég engedélykérelme. Abban a szakemberek azt vizsgálták, hogy jogi és szakmai szempontokat tekintve elhelyezhető-e Inotán a hulladék. Erről március 13-án született határozat.

A kivitelezést végző Partner Depónia Kft. képviseletében Szűcs Károly arról tájékoztatta az egybegyűlteket, hogy az azbeszttartalmú hulladékot már a felrakás helyén szálmegkötő anyaggal kezelik, a lerakodás után pedig le is fedik azt, hogy a levegőben ne jelenhessen meg. Hozzátette, a depóniánál a beszállítás megkezdése előtt is végeztek azbeszttartalom-mérést és azóta is folyamatosan végzik ezt, továbbá Várpalota levegőjében sem találtak azbesztszármazékot.

Az időnként heves hangvételű, többórás fórum után Katona Csaba, Várpalota alpolgármestere az MTI kérdésére elmondta, a héten rendkívüli testületi ülést tart a város önkormányzata: felterjesztéssel kívánnak élni a kormányzat irányába, hogy az azbeszttartalmú hulladékot ne az inotai lerakóban helyezzék el. Emellett egy olyan határozatot is szeretnének elfogadni, amely a már kiadott hatósági engedélyek felülvizsgálatára vonatkozik.

A Lőrinci és Zagyvaszántó határán fekvő egykori cementgyár területének azbesztmentesítését májusban kezdték meg. A több mint kéthektáros területen lévő mintegy 26 ezer tonnányi azbeszttartalmú veszélyes anyagot először a helyszínen monodepóniákba gyűjtik, majd zsákokban, leponyvázott járműveken szállítják az inotai deponálóba, ahol hermetikusan elzárják.

Nem szállítják Várpalotára a zagyvaszántói azbesztet
(5. 20 16. 38-kor frissítve)
A kormány úgy döntött, nem szállítják Várpalotára a zagyvaszántói azbesztet - jelentette be Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az M1 aktuális csatornán szerda délután. A fideszes képviselő elmondta: az ügyben két lakossági fórumot is tartottak. Őt mint Várpalota országgyűlési képviselőjét kérték meg: járjon közben annak érdekében, hogy a veszélyes hulladék ne Várpalotára kerüljön.

A Híradóban felidézték: a Lőrinci és Zagyvaszántó határán lévő egykori cementgyár területének azbesztmentesítését májusban kezdték meg. A több mint kéthektáros területen lévő mintegy 26 ezer tonnányi azbeszttartalmú veszélyes anyagot a Várpalotához tartozó Inotára szállították volna.