Az ország minden tájáról érkező vendégeket Medgyes Árpád klubvezető, főszervező és dr. Licht Anna sebész főorvos, patronáló orvos fogadta szombaton a városi sportcsarnokban. Az évtizedek óta működő klubok célja többek között az, hogy az anonimitásba visszavonult sorstársakat bekapcsolja a klubok életébe, a nyilvánosság segítségével pedig megkönnyítsék a páciensek életét, valamint hassanak az egészséges emberekre, hogy minél többen vegyenek részt a szűrővizsgálatokon, hiszen ez a leghatékonyabb módja a megelőzésnek - tájékoztattak az esemény szervezői.
Talán sokan nem tudják, hogy a sztóma egy olyan mesterségesen, sebészek által létrehozott testnyílás a hasfalon, melyen keresztül a széklet, vagy vizelet a szervezetből távozni tud, és egy cserélhető zsákba jut. A vékonybélen általában akkor hoznak létre sztómát, ha valamely betegség miatt a vastagbél teljes hosszát el kell távolítani. A vastagbélen pedig elsősorban az olyan vastagbél- és végbélrákok esetén, amikor a tumor a végbél záróizomzatához túl közel helyezkedik el, vagy azt is érinti. Ilyen esetben a daganatot nem lehet biztonságosan eltávolítani, csak úgy, ha a záróizom is áldozatául esik a műtétnek. Ha valaki sztómaviselővé válik, nagy pszichés megrázkódtatáson megy keresztül.
A váci klubban nyilvántartott sztómás sorstársak száma több, mint száz fő, és közel ötven fős törzsgárdával rendelkezik. A klubnapokon az aktuális témák mellett előadásokat hallgatnak meg a sztóma kezeléséről szakértők közreműködésével. Ezenkívül olyan gyógyászati segédeszközöket forgalmazók is jelen vannak az összejöveteleken, akik ismertetik az eszközök helyes használatát, illetve tanácsot adnak a helyes táplálkozáshoz, a táplálékkiegészítők használatához.
Az egész napos program Egri Sándor, a Magyar Állami Operaház énekesének műsorával kezdődött, majd Dr. Nagy András, a Magyar ILCO Szövetség elnöke köszöntötte a megjelenteket. Azt követően, dr. Beer Miklós váci megyéspüspök beszéde következett, aki mondanivalóját a sorsközösséghez kötötte. Az emberek, a veszteséget szenvedő családok, a baj révén közösséget, sorsközösséget alkotnak. Könnyebb így élni, túlélni, mert a közös baj által kovácsolt közösség enyhíti a fájdalmat – mondta a püspök.
Dr. Manninger Péter a Szociális és Egészségügyi Bizottság elnöke Vác Város Önkormányzata nevében köszöntötte a vendégeket, majd méltatta dr. Licht Anna szakmai pályafutást, kiemelve, hogy 1992-ben alapították meg a váci sztómás klubot, aminek azóta is elkötelezett támogatója, patronáló orvosa.
A Jávorszky Ödön Kórház ápolási igazgatója, aki korábban az intézményben betegágy mellett dolgozott, arról beszélt, hogy 1978-ban találkozott először sztómás beteggel. A jellegzetes „illatokat" a bőrvédelemként használt Lassarpasta okozta, melynek egyik összetevője csukamájolaj volt - emlékezett vissza Kárpáti Zoltán. Később a sebészet főápolójaként figyelte a sztómás klub működését. Azóta is csodálattal figyeli és köszöni azt, hogy az egészségügyi dolgozók is erőt meríthetnek a klubtagok erőfeszítéseiből, mindennapi helytállásaiból.
A köszöntőket követően szakmai előadások hangzottak el.
Dr. Licht Anna sebész főorvos ismertette a kórház sebészeti osztályának tevékenységét az elmúlt öt évben. Az előadást követően Juhariné Andrea sztómaterápiás nővér röviden ismertette a sztómakezelés múltját és jövőjét a kórházban. A következő előadó dr. Horváth Zoltánné, a Semmelweis Egyetem docense táplálkozási tanácsokkal látta el a rendezvényen résztvevőket. A több mint 90 éves dr. Ritter László professzor is köszöntette a megjelenteket. Ő volt a sztómás műtétek magyarországi bevezetője, és a műtéti technikákat is ő fejlesztette ki.
Rövid szünet után a nagymarosi „Die Blumen" Sváb Néptánccsoport szórakoztatta a megjelenteket, majd a rendezvény záróprogramjában a Szobi Szt. László Templom kórusa énekelt. Közös ebéd után a Váci Tuorinform Iroda által rendelkezésre bocsátott a várost bemutató filmjéből és diasorozatából ízelítőt vetítettek Vác érdekességeiről, illetve egy rövid gyalogos városnézésre is volt lehetőség - zárul a beszámoló.