• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hüttl Tivadar sebészprofesszorra emlékeznek Debrecenben

Regionális hírek Forrás: Weborvos

Csaknem negyed évszázadon át irányította a Sebészeti Klinikát Debrecenben.

Dr. Hüttl Tivadar (1884-1955) egyetemi tanárra, a Debreceni Tudományegyetem Sebészeti Klinika néhai igazgatójára emlékeznek tudományos emlékülés keretében tanítványai, tisztelői és családja 2013. június 14-én. A tudományos programot követően kerül sor mellszobrának ünnepélyes leleplezésére a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum szoborparkjában.

Hüttl Tivadar professzor egyetemi tanulmányait a Budapesten végezte, 1907-ben avatták orvosdoktorrá. Ezt követően a Budapesti Tudományegyetem Kórbonctani Intézetében dolgozott, majd a II. sz. Sebészeti Klinika műtőnövendéke lett, és 1912-ben itt tett műtővizsgát. A tudományos pályán töretlenül haladt előre: a nagyhírű Verebély Tibor professzor tanársegédeként dolgozott, az első világháború idején tartalékos orvosszázadosként tevékenykedett a klinikához tartozó hadikórházban.

1921-ben hívta meg a Debreceni Tudományegyetem a Sebészeti Klinika igazgatói tisztének betöltésére. 1945-ig, csaknem negyed évszázadon át irányította a Sebészeti Klinikát, amely Hüttl professzor elhivatott, szinte hősies erőfeszítései, kitartó, átgondolt vezetői tevékenysége révén az ország legszínvonalasabb klinikájává vált. Nagy energiával látott neki a klinika megszervezésének, létrehozta a klinika szakkönyvtárát, felismerve a szakma specializálódását, a munkatársai továbbképzését támogatta azzal, hogy hazai és külföldi klinikákra küldte őket a legújabb technikák, eljárások elsajátítása céljából.

Igazi iskolateremtő volt, kiváló tanítványokat nevelt és adott a szakmának. Érdekelte az idegsebészet, több idegsebészeti közleményt írt közösen Sántha Kálmán és Benedek László professzorokkal. Kiemelkedő vezetői, szervezői képességeit nemcsak klinikaigazgatóként, hanem az 1939-40-es tanévben a Debreceni Tudományegyetem rektoraként is kamatoztathatta. Rendkívüli tudása, kiváló előadói adottsága, ragyogó diagnosztikai és műtéti tevékenysége miatt igen nagy tekintélynek örvendett, de emellett biztosította a klinikán a jó közszellemet. Tanítványai, munkatársai felnéztek rá, rajongtak érte.

A második világháború után Budapesten az Onkológiai Intézet sebészeti osztályán dolgozott 1955-ben bekövetkezett haláláig. Számos hazai és nemzetközi tudományos társaság tagja volt. Sokoldalú kutatói, gyógyítói munkája eredményeit színvonalas, tartalmas közleményekben tette közzé.

A kiváló professzor emlékszobrát Juha Richárd szobrászművész alkotta a Debreceni Egyetem Orvos-és Egészségtudományi Centrum, valamint a Sebészeti Intézet „Korszerű Sebészeti Ellátásért" Alapítvány támogatásával.