A rekordokkal teli nyár annyira forró volt, hogy a gyümölcsök már a fákon megfőttek.
2019-ben ismét kialakulhat az El Nino nevű természeti anomália, ami jelentős változásokat hozhat az egész világ időjárásában. Ausztráliában a forró nyári hónapokban több mint 200 hőmérsékleti rekord dőlt meg, de a Föld más részein is szélsőségessé vált az időjárás, írja a hirtv.hu.
A sydneyi Climate Council (Klímatanács) környezetvédelmi csoport beszámolója szerint tavaly decembertől idén februárig rekordokat megdöntő forróság és más romboló szélsőséges időjárási események nem véletlenül történtek. A jövőben számolni lehet a globális felmelegedés következményeivel.
Az ausztrál nyarat elnyúló, kontinentális kiterjedésű hőhullámok, kiugróan forró napok és szárazság, valamint régiókra kiterjedő bozóttüzek jellemezték.
„Még jelentős erőforrásaink vannak tartalékban, amiket a tűzvészek alkalmával vetünk be. Szó szerint akár több száz tűzoltó áll készen hogy a földön tűzoltó eszközökkel vagy a levegőben helikopterekről végezzék az oltást” – mondta Adnrew Crisp, tűzoltóparancsnok.
A rekordokkal teli nyár annyira forró volt, hogy a gyümölcsök már a fákon megfőttek. Melbourne-ben az ausztrál nyílt teniszbajnokságon a szélsőséges meleg idejére kidolgozott új szabályoknak megfelelően át kellett helyezni a mérkőzéseket olyan napszakokra, amikor már csillapodott a hőség. Az idei ötven fokos hőséget hozó Ausztrália legharagosabb nyara egy újabb példája a klímaváltozásnak.
Míg Ausztráliában a kánikula, Amerikában a soha nem látott zord hideg tombolt, amit a vasárnap Alabamára lecsapó tornádó súlyosbított. Trump elnök a 23 halálos áldozatot követelő ítéletidő helyszínére utazik.
Magyarországon a 2018-2019-es tél összességében enyhébb volt a szokásosnál. Az évszak középhőmérséklete országos átlagban 1,24 Celsius-fok volt, ami 1,3 fokkal haladja meg az 1981-2010-es sokéves átlagot.