Hat kiemelkedő teljesítményű kutató vehette át idén a Semmelweis Egyetem komoly tradíciókkal bíró tudományos elismeréseit.
Hat kiemelkedő teljesítményű kutató vehette át idén a Semmelweis Egyetem komoly tradíciókkal bíró tudományos elismeréseit a Semmelweis Szalonban rendezett ünnepségen. A 2024-es Semmelweis Ignác, Richter Gedeon, Hugonnai Vilma, Huzella Tivadar és Jendrassik Ernő emlékérmeket és jutalomdíjakat dr. Merkely Béla rektor és dr. Ferdinandy Péter tudományos és innovációs rektorhelyettes adta át - számolt be az eseményről az egyetemi portál.
A Semmelweis Polgár munkájának középpontjában az emberek, a gyógyulni vágyó betegek állnak. Azon dolgozunk, hogy minden, az egyetemen folyó kutatás a lehető leghamarabb hasznosulhasson a betegágyak mellett is – így a tudomány vívmányait pácienseink hatékonyabb terápiák, a gyorsabb és kíméletesebb gyógyulást célzó eljárások formájában élvezhessék – hangsúlyozta dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora az egyetem tudományos díjátadó ünnepségén. Szavai szerint a Semmelweis Egyetem az ország és a régió legkiválóbb egyeteme, valódi tudáscentrum, amely orvos- és egészségtudományi szakegyetemként az egész világon egyedülállónak számít.
Már önmagában az is beszédes, hogy ennyi nagy presztízsű tudományos díjat tudunk átadni, melyeket kivétel nélkül olyan nagyságokról neveztünk el – mint Semmelweis Ignác, Jendrassik Ernő, Huzella Tivadar, Hugonnai Vilma, Hári Mária, Richter Gedeon –, akik a Semmelweis Egyetemhez köthetőek – jelentette ki a rektor, hangsúlyozva, hogy a díjazottak az ő iskolaépítő munkásságuknak jogos örökösei, gondolataiknak, eszmeiségüknek továbbvivői.
„Az egyetemi tudományos tanács számos pályázóból a legkiválóbbakat választotta ki, akik igazán kiemelkedő hazai és nemzetközi tudományos teljesítményt tudhatnak magukénak. Bízom benne, hogy mentoráltjaik továbbviszik ezt a szemléletet” – hangsúlyozta köszöntőjében dr. Ferdinandy Péter tudományos és innovációs rektorhelyettes. Úgy fogalmazott, hogy bár egyetemünk tudományos eredményei kiemelkedőek, az innováció terén még van hova fejlődni. Ezért kérte a kutatókat, hogy mindig tartsák szem előtt a szellemi tulajdon védelme mellett azt is, hogy a kutatási eredményeket hogyan lehet mielőbb a betegek javára fordítani termék, szolgáltatás, gyógyszer, orvostechnikai eszköz fejlesztésével.
2024-ben a Semmelweis Ignác emlékérmet és jutalomdíjat dr. Rosivall Lászlónak, a Transzlációs Medicina Intézet professor emeritusának, a Semmelweis Egyetem korábbi rektorának, a Nemzetközi Nefrológiai Kutató és Képző Központ vezetőjének ítélték oda. A Széchenyi és Khwarizmi díjas emeritus professzor, akadémiai doktor, a Semmelweis Egyetem Baráti Köre elnöke több mint fél száz éves, tudományos és szakmai elismerésekben, illetve tanítványokban gazdag pályafutása során elsősorban a vesekeringés és a glomeruláris dinamika szabályozását, a szöveti renin-angiotenzin rendszert és krónikus vesekárosodás pathomechanizmusát tanulmányozta. Kutatásai révén számos, napjainkra tankönyvi alapvetésnek számító felismeréssel, szabadalommal gazdagította az orvostudományt. Nevéhez fűződik a cigány orvosképzési program, illetve az orvosi jelnyelvoktatás elindítása. „Egyetemi pályája során a tudomány, az oktatás és a kultúra területén olyan eredeti és sokrétű munkásságot fejtett és fejt ki ma is, mely biztosan és maradandóan hozzájárult, illetve járul egyetemünk kulturális és tudományos fejlődéséhez, ismertségéhez és elismertségéhez, hagyományainak őrzéséhez, és amely nemcsak elismerésre érdemes, de példaként állítható a következő generációk elé hangzott el a laudációjában.
A 2024-es Richter Gedeon Emlékérmet és Jutalomdíjat dr. Mándity Istvánnak, a Szerves Vegytani Intézet igazgatójának ítélték oda. 2011-ben az MTA Gyógyszerkémiai és Gyógyszertechnológiai Munkabizottsága a legjobb PhD disszertációra kiírt nívódíjjal jutalmazta doktori munkáját. 2012-ben OTKA posztdoktori pályázaton volt eredményes, majd Bolyai János Kutatási Ösztöndíjat nyert el. 2013-ban Junior Prima díjjal, 2015-ben Bruckner Győző díjjal jutalmazták. 2016-ban Bolyai Plakettet vehetett át. 2017-ben Lendület pályázatot nyert, illetve ugyanezen év óta a Semmelweis Egyetem Szerves Vegytani Intézetének igazgatója. Munkájából 73 angol nyelvű közlemény született, hét nemzetközi szabadalom társfeltalálója – hangzott el a méltatásban.
A Hugonnai Vilma emlékérmet idén dr. Jermendy Ágnes, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika adjunktusa, gyermekgyógyász szakorvos, a klinika neonatológiai kutatócsoportjának kutatási vezetője kapta. Kutatásai során a kritikus állapotú újszülöttek és koraszülöttek intenzív terápiájának optimalizálására fókuszál. Emellett figyelemreméltó nemzetközi kapcsolatrendszert épített ki több neves orvosegyetem kutatóival, rendszeresen oktat a graduális és posztgraduális orvosképzésben, eredményes TDK- és PhD-témavezető – hangzott el a laudációjában.
A Jendrassik Ernő emlékérem és jutalomdíj 2024. évi díjazottja dr. Hegyi Péter, a Semmelweis Egyetem Pankreász Betegségek Intézetének, a Transzlációs Medicina Központnak és az Európai Tudományos Akadémia Budapest Tudásközpontjának igazgatója. Mint az a méltatásban elhangzott, kutatásai során úttörő felfedezéseket tett, különösen a hasnyálmirigy betegségeinek és a gyulladásos folyamatok sejtmechanizmusainak megértésében. Transzlációs medicinával kapcsolatos munkája nem csupán elméleti, hanem áthidalja a laboratóriumi kutatás és a gyakorlati, klinikai alkalmazások közötti szakadékot is, így a kutatási eredmények közvetlenül hozzájárulhatnak a pontosabb diagnosztikához és hatékonyabb kezelésekhez, jelentősen javítva a betegek gyógyulási esélyeit. Munkáját nemzetközi szinten is nagyra értékelik, és széles körben idézik. Vezetésével több kiemelkedő kutatóközpont jött létre, és számos tehetséges fiatal kutatót indított el a tudományos pályán.
A 2024-es Hári Mária emlékérem és jutalomdíjat dr. Szilárd Zsuzsanna a Pető András Kar Humántudományi Intézetének tanára számára ítélték oda, akinek méltatásában elhangzott: életét és hivatását a mozgássérült gyermekek életminősége javításának, valamint a lelendő konduktorok egészségmegőrzésének és szemléletformálásának szentelte. Munkássága során mindig kiemelt figyelmet fordított arra, hogy a testnevelés és a sport mindenki számára elérhető és élvezetes legyen, függetlenül képességektől vagy fizikai korlátoktól. Oktatói munkássága 2003 óta a Pető Intézethez kötődik, ahol elkötelezetten dolgozik azon, hogy a testnevelés módszertani megújítása révén valódi értékeket közvetítsen hallgatói számára.
A Huzella Tivadar emlékérem és jutalomdíjat dr. Ungvári Zoltán kutatóprofesszor, a Megelőző Orvostani és Népegészségtani Intézet igazgatója vehette át. „A magyar tudományos élet meghatározó alakja, aki a vaszkuláris rendszer kórélettana és az öregedéssel kapcsolatos kutatások terén nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi szinten is kivívta az elismerést. Tudományos munkássága és elhivatottsága példaértékű a fiatal kutatógeneráció számára” – hangzott el méltatásában.
A díjazottak előadásainak összefoglalója és tovább részletek a teljes beszámolóban olvashatók
(Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem)