A harmadik projektrészben most folyik a műtéti tömb rekonstrukciójának befejező része.
A napokban uniós nagyprojektté nyilvánított, 15 milliárd forintos kaposvári kórházfejlesztés egyedülálló abban hogy a korábbi elavult telephelyek helyett a teljes betegellátási tevékenység egy új, korszerű technikával felszerelt épületegyüttesbe kerül - hangsúlyozta a Kaposi Mór Oktató Kórház főigazgatója az intézményben csütörtökön tartott sajtótájékoztatón. Moizs Mariann azt mondta, hogy Somogy megye egészségügyi történetének legjelentősebb fejlesztése a tömbkórház megépítése, amely többéves előkészítő munka után 2009-ben kezdődött el, és már több mint 83 százalékos készültségi állapotban van.
A beruházást az Európai Unió 10,4 milliárd forinttal, a magyar állam 4,9 milliárd forinttal támogatta.
A főigazgató emlékeztetett: a Kaposi Mór Oktató Kórház több telephelyen működő - sok esetekben több mint százéves - pavilonrendszerű épületei elavultak, hatékony üzemeltetésük nem volt megoldható, állaguk sok esetben gátolta modern technikák befogadását, korszerű rendszerek és munkafeltételek kialakítását.
A projekt keretében már elkészült a csaknem 24 ezer négyzetméter alapterületű északi tömb négy épületszárnya és a több mint 10 ezer négyzetméter alapterületű diagnosztikai épület. A sürgősségi projekt keretében kialakították az egységes sürgősségi betegellátó centrumot, valamint az épület tetején a működéséhez nélkülözhetetlen helikopter-leszállóhelyet.
A harmadik projektrészben most folyik a műtéti tömb rekonstrukciójának befejező része és a 2013-ban telephelyként a kaposvári kórházhoz került marcali kórház fejlesztése. A műtéti tömb várhatóan júniusra készül el, Marcaliban pedig az építészeti beruházás már befejeződött. A gépek és műszerek szállítására jövő hétfőn írják alá a szerződést - közölte az főigazgató.
Moizs Marianna elmondta: a teljes beruházás a tervek szerint 2016 első negyedévében fejeződik be az északi tömb még hátralévő két épületszárnyának a megépítésével - ehhez a magyar állam biztosította a 2,5 milliárd forint többletforrást a 4,9 milliárd forint támogatás részeként -, és ezzel lezáródhat a Kaposi Mór kórház csaknem 170 éves történetének legnagyobb fejlesztése. A két, összesen tízezer négyzetméter alapterületű épületszárny megépítésére április 20-án írják alá a szerződést a nyertes ajánlattevővel, a kivitelezés május elején kezdődik.
Mivel a már elnyert és megvalósított beruházások, valamint a többletforrás összege együttesen meghaladta a szükséges rtékhatárt, és a kormány, valamint az egészség- és fejlesztéspolitikai szervezetek érdemesnek találták arra, hogy uniós nagyprojektté váljon, tavaly novemberben előterjesztették kérelmüket az Európai Bizottsághoz, amely április 8-án kedvező határozatot hozott - ismertette.
Moizs Mariann a sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva elmondta: a kórház adósságállománya a január eleji 1,1 milliárd forintról március végére mintegy 1,4 milliárdra nőtt. Ez kizárólag a szakmai beszállítókra vonatkozik - mondta a főigazgató, hozzátéve: "az látszik, hogy kormányzati segítség nélkül ezt a kórház nem tudja kifizetni".
A megyében működő kórházak közötti egyeztetésekről szólva azt mondta: "a vezérlő elv az, hogy melyik intézmény mit tud ellátni, mire van társadalmi igény, hol, mire van orvos, szakszemélyzet". Az az idő már elmúlt, hogy mindenhol, minden kórházban aktív ellátást biztosítsanak - mondta a főigazgató, hangsúlyozva: aktív ellátás csak ott lehet, ahol szakember és megfelelő technika van hozzá.