• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Képalkotó technológiai program Debrecenben

Regionális hírek Forrás: Weborvos

A fejlesztés keretében egy Közép-Európában egyedülálló műszerparkot hoz létre a Debreceni Egyetem.

ELINDULT A DEBRECENI EGYETEM „BIOIMAGING HÁLÓZAT: KÉPALKOTÓ TECHNOLÓGIÁK FEJLESZTÉSE ÉS ALKALMAZÁSA - A MOLEKULÁKTÓL AZ ÉLŐ SZERVEZETIG" CÍMŰ, GINOP-2.3.3-15-2016-00003 AZONOSÍTÓSZÁMÚ PROJEKTJE.

A fejlesztés keretében egy Közép-Európában egyedülálló műszerparkot hoz létre a Debreceni Egyetem, amellyel a betegségek patomechanizmusát a molekuláktól az élő szervezetig vizsgálhatjuk. A hazai együttműködések tekintetében a pályázó konzorcium debreceni, szegedi és pécsi egyetemi tagjai egyúttal biztosítják, hogy a műszerpark fejlesztés ezen hazai intézmények egyéb szervezeti egységei, társintézményei valamint hazai kollaborációs partnerei számára is előnyöket biztosít mind a mérési lehetőségek ismertsége, mind a fizikai közelség miatt is. A hazai együttműködések jelenleg is magas szintűek, amit a közös publikációk is alátámasztanak.A fejlesztés létjogosultságát erősíti, hogy a projekt összhangban áll a Magyar Bioimaging Hálózat (SKI) céljaival - tudatta az egyetem a Weborvossal.

A hazai együttműködések mellett számos külföldi kollaborációs partnerrel állunk kapcsolatban, akik már jelezték szándékukat a beszerzendő műszerek használatára. Ezen felül a Magyar Bioimaging Hálózat részt vesz (jelenleg megfigyelőként) a Euro-BioImaging ESFRI európai infrastruktúra hálózat munkájában, és a teljes jogú csatlakozásunk terve szerepel az S3 Intelligens Szakosodás programban.

A Euro-BioImaging konzorcium - a legkiválóbb mikroszkópiás és orvosi képalkotó kutatási infrastruktúrák hálózatba szervezését célzó projekt - európai felmérése alapján a szuperfeloldású (PALM, STORM, STED) mikroszkópia, a korrelált fény- és 3D téremissziós elektronmikroszkópia, a nagy áteresztőképességű mikroszkópia és multimodális in vivo képalkotás iránt a kutatói igények kiemelkedően magasak, ugyanakkor ezek a technikák az igényekhez képest kevés helyen állnak rendelkezésre. Az Euro-BioImaging Evaluation Committee a Differenciál-Polarizációs Lézersugárpásztázó Mikroszkópot is kiemelt figyelemben részesítette.

A beszerzendő műszerek a felsorolt technikákat teszik lehetővé, így azok mind a hazai, mind a külföldi kutatók számára nagy vonzerőt fognak jelenteni. A beszerzendő kutatási eszközök segítségével hálózatunk laboratóriumainak magasabb szintre emelt szolgáltatásai különösen alkalmas cégeknek, biotechnológiai KKV-nak és nagyvállalatoknak nyújtott szolgáltatások spektrumának bővítésére a high content/high throughput mikroszkóp (pl. hatóanyag tesztelés) és az in vivo állatkísérletekre alkalmas multimodális imager révén.

Támogatás összege: 986 100 000 Ft (100%)
A projekt megvalósításának kezdete: 2016.07.01.
Futamidő: 36 hónap