• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kutatói kapcsolatépítő klub és ötletpályázat

Regionális hírek Forrás: Weborvos

A krónikus stresszhez és az öregedéshez kapcsolódó betegségek kezelésének új megközelítései.

Debreceni és szegedi kutatók veszik fel a harcot a stressz és az öregedés okozta betegségek, köztük az Alzheimer-, a Parkinson-kór, a kardiovaszkuláris és a daganatos megbetegedések, illetve a cukorbetegség ellen. A kitűzött célok megvalósítására a Debreceni Egyetem és az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontja által alkotott konzorcium 300 millió forintos vissza nem térítendő támogatást nyert a Társadalmi Megújulás Operatív Program „Interdiszciplináris kutatói teamek felkészítése a nemzetközi programokban való részvételre a krónikus stresszhez és az öregedéshez kapcsolódó betegségek kezelésének új megközelítései területén" című projektben.

A pályázat indulása óta eltelt néhány hónapban a szakemberek partneradatbázist dolgoztak ki, amely segítséget nyújt a létrejövő kutatócsoport-hálózatoknak a nemzetközi szakmai kapcsolatok kialakítására. A hazai és nemzetközi projektekben való sikeres részvétel érdekében a kutatóknak lehetőségük nyílt előkísérletek elvégzésére, valamint előkészítettek, illetve be is adtak egy nemzetközi pályázatot az 1-es és 2-es típusú cukorbetegség innovatív kezelésére. A munkába számos fiatal kutatót és hallgatót vontak be a kémia, biokémia, molekuláris biológia, farmakológia és agrártudományok területéről.

A projekt részként 2015. november 6-án Kutatói Kapcsolatépítő Klubot rendeztek, ahol a Debreceni Egyetem és az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont szakemberei tartottak előadásokat. A találkozó alkalmat kínált a kutatók közötti kapcsolatfelvételre, szakmai egyeztetésre is - tudóítottak közleményben a szervezők.

A tanácskozáson hozták nyilvánosságra annak a kutatási ötletpályázatnak az eredményeit, amelyet a krónikus stresszhez és az öregedéshez kapcsolódó betegségcsoportok vizsgálatára, új kezelési megközelítések kidolgozására hirdettek meg. A pályázatra több mint 50 projektterv érkezett be. A közös, több kutatócsoport együttműködésére épülő projektötletek során a pályázók egyaránt törekedtek az interdiszciplinaritás, a kutatói teamek közötti szinergia és a rendelkezésre álló technikai háttér figyelembe vételére.

Az első helyezést Balogh Enikő: „Humán szemlencse epitése sejtek oszteoblaszt irányú differenciációjának vizsgálata és klinikai relevanciája katarakta formáció során" című pályázata nyerte el. A második díjat Tolnai Emese: „Oxidatív stressz és inflammaszóma aktiváció az atheroszklerotikus plakkban" című munkája kapta. A harmadik helyezett Csizmár Nikolett: „Omega-3 zsírsavak preventív jelleggel az Alzheimer ellen" című műve lett. A tervek ötlet-elemei későbbi kutatási témák kiindulási alapjául is szolgálhatnak.

PROJEKTADATOK
Projekt megnevezése: Interdiszciplináris kutatói teamek felkészítése a nemzetközi programokban való részvételre a krónikus stresszhez és az öregedéshez kapcsolódó betegségek kezelésének új megközelítései területén
Projekt egyedi azonosítószáma: TÁMOP-4.2.2.D-15/1/KONV-2015-0016
Projekt kedvezményezettje: Debreceni Egyetem, MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont
Támogatás összege: 300.000.000 Ft.
Támogatási intenzitás: 100%
Projekt kezdete: 2015.05.01.
Projekt befejezése: 2015.11.30.