• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Lerakták a Csillagpont Kórház alapkövét

Regionális hírek Forrás: MTI - Weborvos

Az új miskolci kórház stilizált csillag alakú építmény lesz, zárt folyosós rendszerrel kialakítva.

Lerakták a Csillagpont Kórház alapkövét Miskolcon, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház területén. A pénteki eseményen Szócska Miklós, egészségügyért felelős államtitkár úgy fogalmazott: "az egészségügyet a XXI. században csak az integráció fogja megmenteni a csődtől". Hozzátette, hogy ez nemcsak Magyarországon igaz, hanem egész Európában, tehát egy új típusú munkamegosztásban kell gondolkodnunk, de ez egyben a próbaköve is lesz annak, hogy emberséggel, konstruktívan tudjuk-e véghezvinni ezeket a feladatokat.

Az államtitkár kitért az onkológiai ellátás fejlesztésének fontosságára, s rámutatott arra: elérni azt, hogy egyfajta regionális centrum szintjén történjen az ellátás, "komoly üzenet".

Szólt arról, hogy nemcsak megszépülnek az épületek, hanem logisztikailag is jobban szervezhető lesz az ellátás, ebből pedig "hatékonysági nyereséget" kell produkálni, amelyet vissza lehet forgatni a rendszerben dolgozóknak. Mint mondta, emberierőforrás-krízishelyzet van az egészségügyben, de ami tartalékot kitermelnek, azt a bérekre fordítják.

Csiba Gábor, a kórház főigazgató főorvosa a Csillagpont Kórház elnevezésről azt mondta, ez több szempontból allegorikus, a gyakorlatban pedig azt jelenti, hogy stilizált csillag alakú lesz az építmény. A központi épületet zárt folyosós rendszerrel kötik össze a többi részleggel.

Hozzátette: bár 30 ezer négyzetmétert építenek és újítanak meg, 4 ezer négyzetméterrel kisebb lesz a kórház, tehát könnyebben, valamint gazdaságosabban lehet majd azt üzemeltetni.

Beszámolt arról, hogy 2013 áprilisára készülhet el a Csillagpont Kórház, amely az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg. A 11,59 milliárd forint összköltségvetésű projektben a kivitelezési munkák szerződéses összege 7,311 milliárd forint. A fennmaradó összeg orvostechnológiai és informatikai berendezések beszerzésére és fejlesztésére nyújt fedezetet.A jelenlegi kórház területén a kiürülő hét épület hasznosítása a program kiegészítő része – jegyezte meg.

Nem lesz tévedés a gyógyszerezésben

Az alapkőletételi ünnepséghez kapcsolódóan korszerű kórházi gyógyszerelési technológia rendszert is átadtaj a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórházban.

„Ezzel a technológiával megszűntethetjük a gyógyszerpazarlást, és jelentősen növelhetjük a betegbiztonságot. Bevezetésével a gyógyszergazdálkodás minősége is javul, hiszen minden beteg pontosan azt a gyógyszert kapja és akkor, amire és amikor szüksége van" – mondta el dr. Csiba Gábor, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház főigazgatója azon a pénteki rendezvényen, melyen – dr. Kriza Ákos Miskolc város polgármestere és a megjelent egyházi méltóságok jelenlétében – felavatták a Magyarországon egyedülálló, világszínvonalat képviselő PillPick automatizált kórházi gyógyszerelosztási rendszer.
Betegbiztonság és takarékosság

Mint dr. Kókai Balázs, a beruházást megvalósító HungaroCare ügyvezető igazgatója elmondta, a projekttől elvárt legfőbb cél a betegbiztonság növekedése. Magyarországon és Kelet-Közép-Európában sajnos nem készültek tanulmányok, viszont a nyugat-európai tapasztalatok azt mutatják, hogy a gyógyszerelés 10-15 százaléka helytelen módon valósul meg. Ha ez akár tizedére csökkenthető, az nagymértékben növelheti a betegbiztonságot.

Üzleti szempontból a gyógyszerre fordított költségek csökkentése a cél, ami akkor valósítható meg, ha lehetségessé válik egyrészt a „visszáru" - azaz az osztályokon valamilyen oknál fogva fel nem használt gyógyszerek - pontos kezelése, másrészt, ha minden gyógyszerformát integrálni lehet a gyógyszerelést végző rendszerbe. A PillPick – komplex, transzparens vonalkódos rendszerrel – tablettát, ampullát, blistereket és minden egyéb gyógyszerformát képes kezelni.

A fenntartónak és az OEP-nek is érdeke
A technológia alkalmazásával a gyógyszer teljes útja nyomon követhetővé válik – mondta el dr. Kókai Balázs. Így a beérkezéstől a betegnek történő beadásig minden pillanatban tudni lehet, hogy hol a gyógyszer, melyik beteg mikor kapja meg, és pontosan mennyibe kerül a kórháznak a gyógyszerelés. Természetesen ezzel a kórházfenntartó, illetve az OEP számára is nyilvánvalóvá válik, hogy a HBCS-ben leutalt gyógyszerköltség életszerű-e. Ezen túlmenően össze lehet hasonlítani az adott HBCS-re fordított tényleges gyógyszerkiadásokat akár orvosokra, akár intézményekre lebontva, s így a fekvőbeteg-ellátásban is pontosan meg lehet határozni a gyógyszerköltségeket. Ezzel a fejlesztéssel mind az intézmény, mind a finanszírozó OEP kezébe olyan releváns és pontos adatállomány kerül, amellyel hatékonyabbá tehető a finanszírozás.

A HungaroCare szakembere szerint a PillPick rendszer bármelyik hazai kórházban alkalmazható.

Az éles üzem a december 16-i átadást követően indul be – ismertette a HungaroCarrel kötött megállapodást dr. Csiba Gábor. A HungaroCare immár hatodik éve működteti a kórház intézeti gyógyszerellátását, s mint a főigazgató elmondta, e XXI. századi színvonalat képviselő új gyógyszerelési rendszer működésével megismerkedve annak számtalan előnye mutatkozik. Ezek közül a költségek csökkenése és ezzel párhuzamosan a gyógyszerbiztonság nagyfokú növekedése a legfontosabb.

A beruházás egyébként a kórháznak nem jelent plusz kiadást, hiszen a rendszert üzemeltető HungaroCare Kft. a gyógyszerköltségek csökkenéséből finanszírozza azt.